Svou funkci plní i retenční nádrž u Skřípova, která tak poprvé od své dostavby v roce 2007 zadržuje velké množství vody. Meteorologové výrazný teplotní skok v březnu nepředpokládají, počasí by mělo být obdobné jako tento týden.

„Situaci sledujeme, ale na Prostějovsku nebyl dosažen žádný stupeň povodňové aktivity,“ potvrdil vodohospodářský dispečer Povodí Moravy Tomáš Kříž. Stavy vody se zvýšily především na Jižní Moravě v povodí Dyje, kde byl vyhlášen první stupeň. „Pokud přijde skokové oteplení s deštěm, tak to bude horší,“ dodal vodohospodář Kříž.

U Skřípova tající sníh pozvolna naplňuje retenční nádrž. „Je plná, ale hladina maxima nedosahuje,“ konstatoval starosta Skřípova Miroslav Kadlec. Stále zbývá více než metr, než voda začne odtékat přepadem kolem hráze. „Během zimy si necháváme rezervu, kdyby přišlo náhlé tání,“ vysvětlil starosta Kadlec. Hladina podle něj v posledních dnech kolísá, ale nádrž funguje tak, jak má.

Romží ve Stražisku protéká téměř třikrát více vody než v minulém týdnu. Hladina je ve výšce třiceti dvou centimetrů, první stupeň povodňové aktivity se však vyhlašuje až při padesáti centimetrech. „Zatím je klid, pokud nezačne pršet, tak to bude dobré,“ tvrdí starosta Stražiska Jaroslav Kröner.

V Plumlově na Hloučele je situace podobná. Brodečka v Otaslavicích je na sto dvaceti jedna centimetrech, tedy necelých třicet centimetrů pod prvním stupněm povodňové aktivity.

„Zatím to vypadá, že teploty budou kolísat ve stávajícím rozmezí,“ informoval Roman Volný z Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě. Od nejbližšího víkendu se mohou podle jeho slov objevit výkyvy k nižším teplotám, během druhé poloviny měsíce pak očekává kolísání směrem k vyšším hodnotám teplot. Výraznější dešťové přeháňky meteorologové nepředpokládají.

Hasiči kvůli vodě zatím nikde nezasahovali. „Prozatím nás jen kontaktovali starostové obcí, kde se vyměnilo zastupitelstvo. Zajímalo je, jakým způsobem budeme spolupracovat v případě povodní,“ doplnil Marek Sobek, vedoucí oddělení integrovaného záchranného systému a služeb prostějovských hasičů.

Ve čtvrtek 5. března se uskuteční pravidelná schůzka hasičů se starosty. „Budeme je informovat o připravenosti na záplavy,“ uvedl ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek. Na schůzku přijdou i zástupci policie, zdravotnické záchranné služby a měst Prostějova a Konice.