"Jsou zde krásné vilky z první republiky. Myslím, že určité povědomí o Stražisku v republice je díky významným osobnostem, které zde žily nebo tu měly chaty," říká starostka Markéta Dvořáková.

Sportovnímu světu je známé jméno hokejového reprezentanta Jana Hrbatého, který je místním rodákem. Na rekreaci do Stražiska pravidelně jezdili manželé Wichterlovi nebo herec Ladislav Pešek.

Obec se skládá ze tří místních částí – samotného Stražiska, Malen a Růžova.

"Růžov je nejmenší a má malou nevýhodu, že je dost vzdálený. Stražisko a Maleny na sebe navazují, ale Růžov je až u Přemyslovic. Je tam asi třicet trvale bydlících a pár chalup," popisuje starostka a dodává: "Jsme strašně dlouzí. Jsme roztáhlá obec, což nám činí potíže při projektování kanalizace, která bude mít délku okolo osmi kilometrů."

S nákupy není problém

V obci je kromě železniční zastávky i pobočka České pošty a velká prodejna se smíšeným zbožím.

"Máme tu velmi dobře fungující obchod. Jednou týdně sem navíc jezdí pojízdné prodejny masa, drogerie nebo kuřecího masa. Myslím si, že občané s nakupováním problém nemají," komentuje starostka obce.

Výjimečnost Stražiska spočívá i v tom, že má prostorné a moderní koupaliště.

"Koupaliště je obecní. Staráme se o něj sami. Během uplynulých dvou let jsme vybavili novou technikou bistro. Koupili jsme novou elektrickou udírnu. Jedná se o jediný padesátimetrový bazén umožňující trénink plavců na celém Prostějovsku," popisuje Markéta Dvořáková.

Významnou kulturní památkou je kostel Andělů strážných z roku 1728, ke kterému vede Křížová cesta. Dále je na Růžově kaple sv. Gottharda, která je zapsána na seznamu chráněných památek. Velmi zajímavá je vilková a chatková část obce, která se nachází za železniční tratí. Je zde mnoho nádherných staveb, zejména dřevěných, umístěných ve svahu. Některé z nich jsou dost poškozeny zubem času, jiné však naopak vzkvétají.