„Prach, bída, zmar a utrpení,“ hodnotí současný stav areálu starosta Malého Hradiska Marian Fiedler. Středisko sice leží v katastru jeho obce, ale ta podle slov starosty nemá téměř žádné páky, jak tlačit na zvelebení jeho stavu, areál totiž patří soukromé společnosti Delta - imex spol. s r.o.,, která je navíc v likvidaci.

„A aby se obec sama nějak angažovala v opravách či třeba uvažovala o koupi, na to prostě finance nemáme,“ vysvětlil starosta.

Sám je ze současného stavu areálu opravdu rozčarovaný.

„Moc mě mrzí jak chátrá, vždyť i já jsme tam prožil část dětství a mám na něj krásné vzpomínky.

Ilustrační foto
Opilý syn v Prostějově napadl matku nožem. Bodal ji a řezal

Rekonstrukci brzdí nedostatek financí

Alespoň částečné rekonstrukce by se rekreační středisko ale mohlo postupem času přece jen dočkat. Společnost Delta-imex pronajímá už několik let areál panu Kamilu Moučkovi z Náměště na Hané. A ten se svých plánů na renovaci nevzdává, i když jej brzdí nedostatek finančních prostředků.

„V současnosti nemáme na nějakou větší rekonstrukci dost peněz, a proto provádíme jen menší opravy a snažíme se areál udržovat, jak se dá. Je to náročné ale nejen finančně, ale i co se pracnosti týče. Dá se říct, že vše provádíme s přáteli svépomocí,“ vylíčil Kamil Moučka.

„Nicméně pracujeme s vyhlídkou, aby postupem času začal areál opět fungovat pro rekreační účely, i když třeba jen v menším měřítku,“ dodal Moučka.

Podle něj je nutné vzít v úvahu i fakt, že areál je značně rozhlehlý a starost o něj není vůbec jednoduchá. „Vezměte si jen ty obrovské plochy na sečení trávy a ořezávání keřů,“ zmínil jednu z těžkostí Moučka.

Podle svých slov ale má do další práce chuť.

„Jsem také rád, že máme velmi dobré vztahy s místními obyvateli. A cítíme jejich podporu při tom, o co se tam snažíme,“ nechal se slyšet Moučka.

Propast Macocha - ilustrační foto.
Macocha vydala první letošní oběť, mrtvé tělo muže. Zřejmě šlo sebevraždu

Problém jménem vandalové

Co jej ale hodně trápí, jsou vandalové.

„Areál prakticky nejde celý oplotit, nijak zvlášť nám nevadí, když se tam lidé prochází, ale opravdu nechápu počínání vandalů. Ti třeba vypáčí některé objekty, i když okénky mohou vidět, že tam skoro nic není,“ popsal Moučka, který ovšem přes všechna výše zmíněná úskalí stále doufá v to, že vrátí středisku alespoň část jeho zašlé slávy.

Ondřej Kaláb, Brodek u Prostějova, Narozen 3. ledna 2020 v Prostějově, Váha 2850 g, míra 49 cm
Nově narozená miminka na Prostějovsku - konec roku 2019 a 1. týden 2020