Ty z přidělených peněz mohou například opravovat návsi či místní komunikace.

„Ještě to neznamená, že dotací získají. V této fázi „pouze" obce předložily žádost, která nyní projde kontrolou a procesem hodnocení. Které z obcí byly úspěšné a získají příslib dotace bude známo v první polovině května letošního roku," vyjádřila se tisková mluvčí Úřadu Regionální rady Michaela Linhartová.

Ta připomněla, že šlo o poslední výzvu v programu rozvoje venkova. Nakonec úřad přijal rekordní počet žádostí. Jedna z nich byla také z Vrbátek. Zde už mají například opravené centrum obce, její vedení by však rádo získalo prostředky také na místní části.

„Zažádali jsme o peníze kvůli Štětovicím. Plánujeme zde opravit místní komunikaci, dodat parkovací místa a rekonstrukci osvětlení," vysvětluje starosta Vrbátek Ivo Zatloukal, který jako jeden z větších problémů zmínil hlavně parkování. Projekt by podle jeho slov obec přišel na šest a půl milionů korun.

„Regionální operační program slibuje na projekty sedmdesát až osmdesát pět procent dotace," připomněl Ivo Zatloukal.

Kritérium: míra využití

Naopak v Tištíně teprve na úpravy centra obce čekají. Starostka Alena Wagnerová vysvětlila, že městys se do poslední výzvy k zaslání žádostí o dotaci zapojil.

„Jde o revitalizaci centra Tištína, žádáme například o prostředky na předláždění návsi či rekonstrukci komunikace. Byli bychom moc rádi, kdybychom se žádostí uspěli," vyjádřila se starostka obce na jihu okresu.

Alena Wagnerová také objasnila některá kritéria, podle nichž by se mělo rozhodovat o přidělení peněz.

„Podle našich informací půjde i o to, jak moc lidé místo projektu využívají. U nás máme důležité budovy jako sokolovnu, kostel, knihovnu či obchod v samotném centru, takže v tomhle směru jsme na tom dobře," domnívala se.

V Konici se nakonec vedení města rozhodlo, že kvůli plánované opravě náměstí se k reakci na výzvu nepřidá.

„Důvodem byla časová náročnost a peníze. Nestihlo by se vše za nabízené částky udělat. Momentálně jsme se tak rozhodli zažádat o prostředky na úpravy v Tyršově ulici vedle školy. Nic ale není jistého a uvidíme, jestli dotaci dostaneme," uvedl starosta Konice František Novák.

Rozdělí jen 200 milionů

Na úřad, který o dotacích bude rozhodovat, nakonec z Olomouckého a Zlínského kraje došlo sto patnáct žádostí.

Obce a menší města v nich žádaly o více než šest set milionů korun. 

"Připravený limit dvou set milionů přesahují více než trojnásobně. To znamená, že tak velký zájem nebude moci být plně uspokojen. Všechny přijaté žádosti nyní projdou procesem kontroly a hodnocení a výsledky budou na počátku května předloženy Výboru Regionální rady. Ten úspěšné projekty s nejvyšším počtem bodů schválí k dopracování," doplnila Michaela Linhartová.