V první etapě zužitkovalo město patnáctimilionovou dotaci z kapitoly Ministerstva financí, ve druhé závěrečné fázi počítá s šesti miliony ze státního rozpočtu.

Po třicetiletém provozu poukázal vypracovaný energetický audit na nevyhovující tepelný odpor obvodových konstrukcí a špatný technický stav zdvojených dřevěných oken. Následná rekonstrukce školy byla rozdělena do dvou etap, kterým předcházela také přestavba školní kuchyně a sportovního oválu.

„První etapa začala v roce 2004 a dotkla se pavilonu, v němž je většina tříd a spojovacího prostoru se šatnami. Do následujícího roku v těchto objektech stavební dělníci vyměnili okna a zateplili a natřeli fasádu,“ informoval o průběhu prací ředitel školy Václav Kolář.

V rámci druhé etapy dojde na zateplení pláště a střechy, výměně 241 oken pavilonu tělocvičny a školní družiny a prosklených stěn a dveří. Předpokládaná cena prací v této fázi rekonstrukce dosáhne výše zhruba 13,5 milionů korun. Přibližně šest milionů korun přislíbilo Prostějovu ministerstvo financí.

Budovu a okolí školy mezitím zvelebily také nově vybudované multimediální učebny, oprava běžeckého oválu, zatravnění fotbalového hřiště s elektronickou závlahou a zřízení dalších tří hřišť pro odbíjenou, házenou a plážový volejbal.

„Po skončení vyučování je sportovní areál přístupný i veřejnosti,“ poukázal na možnost využití několika sportovišť Kolář s tím, že nejvíce času tráví mládež na fotbalovém trávníku a hřišti pro plážový volejbal.

Reálné gymnázium a Základní škola města Prostějova byla první školou, která prošla komplexní rekonstrukcí.

„V současné době připravujeme projekt dlouhodobé koncepce obnovy školských zařízení v majetku města,“ dodal místostarosta Vlastimil Uchytil s odkazem na energetické audity, poukazující na úniky tepelné energie spojené s vyššími výdaji na provoz.