Každá z fází znamená pro řidiče jistá omezení. „Od čtvrtečního rána jsme provoz v tomto úseku přesměrovali do levého jízdního pruhu ve směru z Prostějova. Rychlost je omezena na padesát a třicet kilometrů v hodině. Takto bude dopravní situace vypadat po dobu čtyř až pěti měsíců,“ informoval šéf oddělení přípravy realizace a investic krajského úřadu Miroslav Kubín.

„Ve chvíli, kdy bude rondel částečně hotový, šoféři ho začnou využívat za pomoci semaforů. V poslední fázi budeme muset silnici zcela uzavřít. Ale asi jen na dva dny,“ uvedl Kubín.

Investorem kruhové křižovatky, která přijde na bezmála šestadvacet milionů korun, je Olomoucký kraj. Podle odborníků je stávající křižovatka nebezpečná. Z měření policistů vyplývá, že řidiči v tomto úseku překračují povolenou rychlost, a to často až o desítky kilometrů v hodině. Pro šoféry, kteří přijíždí od Domamyslic je pak komplikované, dostat v hustém provozu na hlavní silnici. Všechny tyto problémy by měl vyřešit právě kruhový objezd.

„Téměř každý rok tu dojde k jedné smrtelné nehodě, k několika haváriím s vážnými zraněními a k nesčetným střetům, při nichž se lidé zraní lehce. Žádost o rondel jsme na kraj podali proto, že je toto místo nebezpečné,“ potvrdil Jaroslav Pavlíček z odboru dopravy prostějovského městského úřadu. Dodal přitom, že stavba rondelu má trvat do října letošního roku. „Stavební firma má sice termín až do prosince, slíbila však, že pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace, budou řidiči jezdit po novém rondelu už během října,“ poznamenal Pavlíček.

Poslední dopravní nehoda na zmíněném úseku, která skončila smrtí, se stala loni v červnu. „Mladý řidič motocyklu Honda CBR jel směrem z Mostkovic do Prostějova. Na křižovatce se střetl s protijedoucí Škodou 120, která odbočovala doleva na Domamyslice,“ připomněla tragickou událost mluvčí policie Alena Nedělníková. Motorkář, který uháněl rychlostí mnohem vyšší, než je povolená, těžkým zraněním na místě podlehl.