Podle radních je však potřeba tvář centra města sjednotit, a proto je nutný kompletní rozbor, který bude řešit prostory v historické části města.
Posoudit nejvhodnější podobu jádra města by měli odborníci.
„Na náměstí mi vadí dlažba a staré lavičky. Možná by to chtělo i víc zeleně, protože v létě se nemá člověk kam schovat. Víc než úpravy by však náměstí oživily pořádné kulturní akce, které by lidi přitáhly do centra města," míní Jana Vomáčková z Prostějova.
Plánované úpravy střední části náměstí T. G. Masaryka měly přijít na zhruba 25 milionů korun, bez dotací z Evropy se ale město do prací nepustí. Radní proto nyní přemýšlí, co s centrem města dál.
„Uvažujeme, jak bychom mohli vzájemně skloubit podobu prostranství v historické části města. Projdeme proto veškeré zpracované studie a uvidíme, co dál," řekl primátor města Miroslav Pišťák a dodal, že rekonstrukce středu náměstí není pro město prioritou.
„Je to drahá záležitost a ve městě je potřeba vyřešit řadu potřebnějších věcí," dodal.
Radnice chce dát historické části města ucelenou tvář.
„Chceme, aby střed náměstí, okolí Národního domu i prostějovského zámku a náměstí E. Husserla měly stejnou atmosféru. To mohou posoudit jen odborníci," vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer.
Zároveň však dodal, že pokud by se městu podařilo získat peníze, do revitalizace náměstí by se pustilo.
Mezitím radnice plánuje na náměstí alespoň nejnutnější opravy. Výměny by se tak měly dočkat dlažební kostky, které jsou už ve špatném stavu.
Alej, záhony a nová dlažba
Projekt za desítky milionů korun počítal s komplexním řešením vnitřní části náměstí od radnice směrem k bývalému Prioru, který se v současné době mění na nákupní centrum Zlatá brána.
Projekt počítal s novou dlažbou, zelení i mobiliářem. Dlažební kostky s popraskanými mramorovými deskami měla nahradit hladká kamenná řezaná dlažba, před muzeem měla vzniknout ozeleněná plocha s alejí.
Po úpravách by na náměstí vznikly dvě zóny. Prostor před radnicí u sochy T. G. Masaryka by sloužil k akcím oficiálního rázu, před muzeem se měly konat komerční akce.
Revitalizace náměstí také počítala s novým mobiliářem, veřejným osvětlením a mobilními lavičkami, které by sloužily při kulturních akcích.
Z náměstí také měly zmizet betonové květináče a měly je nahradit záhony osázené trvalkami.