„Stavba běží, jak má. Pokud nevykopeme sarkofág nějakého Tutanchamona, tak by se všechno mělo do konce listopadu stihnout,“ slíbil Antonín Zajíček, šéf odboru a investic prostějovské radnice.

Lidé žijící či podnikající na náměstí v dodržení termínu doufají, někteří v něj ale příliš nevěří.

„Jestli to stihnou do konce listopadu? No, nevím. Dělníci obvykle dělají od rána do večera, a to i o sobotách. Nicméně od poloviny minulého týdne se stavba až do pondělí zpomalila. Chlapi tu sice byli, ale někteří z nich neměli co dělat,“ nechala se slyšet Sandra Smékalová-Stropková, majitelka květinářství na náměstí E. Husserla.

Mezi dělníky se proslýchá, že za zdržením stojí problémy související se změnou stavební firmy provádějící rekonstrukci.

„Výběrové řízení vyhrála společnost Firesta, která si najala firmu Eurovia. Firesta vyhrála díky tomu, že její projekt byl pro město nejvýhodnější. Nejlevnější byla ale údajně proto, že v rozpočtu neměla započteno vše, co je třeba. A město to prý muselo doplácet. Z toho vyplynulo to zdržení,“ míní květinářka.

Spekulace týkající se termínů i financování však všichni oslovení zástupci města razantně odmítli.

Rekonstrukce náměstí E. Husserla

„Objevily se drobné problémy s dodávkou kameniva, nicméně harmonogram prací rozhodně nebyl narušen. Pro nás je zásadní, že s firmou Firesta máme smlouvu na dokončení rekonstrukce během čtyřiceti sedmi dnů od zahájení stavby. Jsou to opravdu náročné podmínky, ale věřím, že budou dodrženy. A že bychom museli něco doplácet? Tak to je úplný nesmysl,“ reagoval místostarosta Miroslav Pišťák.

Sám prý dohody mezi stavebními firmami nevidí rád.

„Nicméně jsou zcela legitimní,“ podotkl.

Rekonstrukce náměstí E. Husserla přijde na šestnáct milionů korun.

Vizualizace budoucí podoby nám. E. Husserla
Vizualizace budoucí podoby nám. E. Husserla