Provozní ředitel společnosti Rekola Lukáš Větříšek vyrůstal v Prostějově, a proto město dobře zná.

„Stanice jsem sám vybíral. Časem pokrytí vyhodnotíme a případně přidáme další,“ uvedl Větříšek.

Poznávacím znakem je růžová barva, která v městském prostředí vyčnívá. Podle Větříška je důležitá nejen k vizuálnímu odlišení, ale má i funkční důvod.

„Nechali jsme si provést výzkum, který nám potvrdil, že růžová barva se nejméně krade. I krádeže se stávají, ty však řešíme s policií, nebo kolo nalezneme po vlastní ose,“ vysvětlil s ukázkou zabezpečujících mechanismů, které mají zabránit krádeži a rozbití.

Kromě růžové barvy jsou kola vybavena i unikátními ilustracemi, které pocházejí z dílny žáků Základní umělecké školy.

Obrázky jsou umístěné na bocích košíků před řídítky a znázorňují známé prostějovské osobnosti a instituce, podle kterých jsou kola pojmenována.

„Děti byly motivovány tím, že budou jejich práce kolovat ve veřejném prostoru. Styl ilustrací se jedna od druhé liší. Žáci neměli jednotný styl, a tak jsou obrázky velmi různorodé,” uvedla Lucie Hradilová, učitelka z výtvarného oboru Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose v Prostějově.

Kresby ztvárňují například Národní dům, Milenu Dvorskou nebo Otto Wichterleho.

„Vypsali jsme anketu, v níž lidé navrhli pro kola jména. Některá jsem si jako Prostějovák dovolil navrhnout sám,“ řekl Větříšek. Název kola mohou uživatelé najít v objednávkové aplikaci. “Pokud si půjčí kolo, dozví se něco nového z historie Prostějova.“

Zda se růžová kola v Prostějově uchytí jako v ostatních městech, se uvidí. „Každé město má svá specifika. Máme údaje z měst, kde působíme, ale troufnu si říct, že z nich má Prostějov nejlepší infrastrukturu. Rovinatá Haná přímo svádí k půjčování kol,“ uzavřel Lukáš Větříšek. 

JAN BÍLEK