"Pro Olomoucký kraj je kvalitní veřejná doprava jednou z hlavních priorit. Skvělou zprávou je, že celkový počet moderních vlakových souprav v regionu se neustále navyšuje. Na začátku roku 2024 bude v kraji jezdit už 27 zcela nových vlaků," řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Oslavy Dne železnice spojené s výročím 140 let trati Olomouc - Čelechovice na Hané. 14.10. 2023
Zapomenuté nádraží ožilo. Oslavy 140 let dráhy v Čelechovicích bavily davy

Olomoucký kraj je takzvaným objednavatelem železniční dopravy – to znamená, že z krajského rozpočtu jdou na provoz vlaků velké peníze. Hejtmanství se s Českými dráhami dohodlo, že vlakové soupravy budou postupně modernizovat.

"Nové vlaky nabízí nejen větší komfort, ale hlavně šetří čas. Cesta z Olomouce do Šumperka totiž nyní trvá spěšným vlakem pouze 50 minut, dříve to byla více než hodina, trasu z Uničova do Olomouce ujedou spěšné vlaky jen za 18 minut," popsal náměstek hejtmana Michal Zácha.

Budoucí podoba plánovaného Terminálu Újezd v centru Prostějova.
VIDEO: Co všechno bude jiné? Stavba terminálu radikálně změní Újezd

Třívozové elektrické jednoty RegioPanter se do provozu uvádí průběžně. Ještě tento měsíc kraj očekává dodávku dalších dvou vlaků. Každá souprava má kapacitu 234 míst k sezení.

"Elektrické jednotky jsou klimatizované a bezbariérové, mají pohodlné sedačky, cestující si v nich nabijí drobnou elektroniku nebo se připojí k Wi-Fi síti. Zároveň s každým novým vlakem vyřazujeme z provozu starší vozy," uvedl Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu. (zv)

Regionální dopravu na elektrifikovaných tratích bude postupně zajišťovat 30 moderních souprav z olomouckého depa. Obyvatelům kraje nabídnou rychlou a ekologickou dopravu na tratích Olomouc – Uničov – Šumperk, Olomouc – Zábřeh na Moravě – Kouty nad Desnou, Olomouc – Prostějov – Nezamyslice, Olomouc – Přerov – Hranice na Moravě – Vsetín a Přerov – Nezamyslice – Vyškov na Moravě.

Další tři moderní soupravy RegioPanter budou jezdit i na Prostějovsku. Foto: Olomoucký krajDalší tři moderní soupravy RegioPanter budou jezdit i na Prostějovsku. Foto: Olomoucký krajZdroj: Deník/VLP Externista