"Cestovní kočár poveze maršála Radeckého a urozenou společnost v čele s váženým cechmistrem kočárnickým a doprovodem třinácti účinkujících," říká hlavní organizátor a sběratel historických kočárů Václav Obr.

Příjezd kardinála Skrbenského a urozené společnosti dávné doby v čele s váženým cechmistrem kočárnickým, 26. března 2022 v Olomouci.
Hulány a kardinála v kočáru vítaly po cestě stovky lidí. Podívejte se

Spřežení zapřáhne u Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem a o půl deváté ráno vyrazí na putování regionem. "Lidé uvidí také cechmistra, mistra kočího, lokaje a podkoního, muzikanta," zve Václav Obr.

Maršál Radecký projede v historickém kočáru regionem. Zastaví se v celkem 15 obcích. Autor: historickekocary.czMaršál Radecký projede v historickém kočáru regionem. Zastaví se v celkem 15 obcích. Autor: historickekocary.czZdroj: Deník/VLP Externista
Samotného maršála Radeckého ztvární známý moderátor Václav Žmolík. "Kolonu bude doprovázet jízdní hlídka několika mužů Prvního hulánského regimentu, a to pro ochranu všech cestujících," přiblížil.

Král kočárů, tak nazývají největší exponát Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem gigantický vůz, který byl k vidění v seriálu Marie Terezie.
Pod Kosířem mají největší smuteční kočár světa, zahrál si v sérii Marie Terezie

Vrchnost přiveze dárky a věnečky. "Dárky budou na zastávkách rozdávány dětem a starostové obdrží pamětní list a svěcený věneček," upřesnil zakladatel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem.

Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. 23. 7. 2022
Josefkol pod Kosířem: zámecký park ožil koňmi a kočáry, podívejte se

Kočí zastaví koně v patnácti obcích regionu. Z Čech zamíří kočár přes Služín, Lutotín, Bílovice, Lešany a Ohrozim do Prostějova. Na zdejší náměstí T. G. Masaryka by měl dorazit v pravé poledne.

V lázních zapálí lampy


Po obědě se kolona vydá přes Držovice, Smržice a Kapli na Olomoucko. Vzácná společnost se zastaví v Lípách, Slatinkách a koně přepřáhne ve Slatinicích, kde budou zapáleny lampy. V lázeňské obci se zdrží od 16 do 16.45 a přes Drahanovice a Lhotu pod Kosířem se vrátí zpět do Čech pod Kosířem.

Maršál Radecký projede v historickém kočáru regionem. Zastaví se v celkem 15 obcích. Autor: historickekocary.czMaršál Radecký projede v historickém kočáru regionem. Zastaví se v celkem 15 obcích. Autor: historickekocary.czZdroj: Deník/VLP Externista

Josef Václav Radecký z Radče je považován za jednoho z nejvýznamnějších vojevůdců. V letech 1829 až 1831 přebýval v Olomouci, kde zlepšil sanitární podmínky města, vysušoval okolní mokřady a vysazoval ovocné sady. Na počest jeho mnoha vítězství složil rakouský skladatel Johann Strauss slavný Radeckého pochod. Zdroj: historickekocary.cz