„Přes padesát lidí bylo proti stavbám větrných elektráren, pro hlasovalo kolem pětadvaceti usedlíků,“ upřesnil starosta Bousína Viktor Pořízka.

Proti výstavbě hlasoval i osmasedmdesá­tiletý starousedlík Jaroslav Šrámek.

„Kdyby byla vyrobená elektřina použita jen pro potřeby naší republiky, pak řeknu ano. My jí ale máme tolik, že ji musíme vyvážet. Pro nás je však stále dražší a dražší,“ netajil svůj názor.

„Pro mě jako důchodce je čím dál tím těžší platit složenky“ dodal.

Proti byla i prodavačka z místního obchodu. „Větrníky se do naší krajiny nehodí. Nejspíš by jejich stavby odradily od bydlení i zdejší chalupáře,“ míní.

K zastáncům větrníků naopak patří starosta Bousína Viktor Pořízka. Ostatně stejně, jako ostatní zastupitelé obce, kteří výstavbu větrníků posvětili již před rokem a půl.

Lidé jim však o víkendu vzkázali, že o vrtule na vysokých sloupech nestojí. Podle starosty tak obecní kasa přišla o spoustu peněz.

„U Bousína mohlo vyrůst až šest větrníků. Do naší pokladny by pak ročně přibylo od dvou set tisíc až do milionu a půl korun,“ uvedl Viktor Pořízka s tím, že roční rozpočet obce je něco přes milion korun.

„Z toho nám na investiční akce zbude jen pár set tisíc. Přestože by nám větrné elektrárny pomohly, přání většiny splníme. Porveme se s těmi penězi, které máme,“ shrnul Pořízka.

Investor, pražská společnost SWIFT holding, netají, že ji výsledek referenda překvapil. „Dosud se nám nestalo, aby některá obec náš záměr výstavby v referendu odmítla,“ reagoval Tomáš Jasanský, vedoucí projektu větrných elektráren.

Podotkl, že firma chce v budování větrných elektráren pokračovat v jiných obcích na Drahanské vrchovině. „Ve Skřípově a v Malém Hradisku postavíme čtyři až osm elektráren,“ řekl Jasanský.