Na svědění hlavy si stěžovala rodičům. „Myslela jsem, že má jen pod čepicí zpocenou hlavu, a proto jsem ji neprohlížela. První veš jsem našla až u malého syna. Lezla mu ve vlasech. Dceru jsme pak ihned také prohlédli a našli u ní ty breberky i s jejich vajíčky,“ povzdychla si maminka, jejíž jméno redakce na její přání pozměnila na Kateřinu.

O vlasy její dcera nepřišla. „Zašli jsme do lékárny a tam nám doporučili speciální roztok. Vlásky jsme natírali od kořínků po konečky a vši pochcípaly,“ popsala žena. Nejhůře pak podle jejích slov šla dostat dolů z vlasů zaschlá vajíčka.

Ředitelka smržické základní a mateřské školy Marie Zoubalová o vších mezi dětmi ví. „U několika našich školáků se vyskytly už v listopadu. V žádném případě nešlo o děti, jejichž rodiny by byly na štíru s hygienou,“ prohlásila s tím, že ve třídách okamžitě uspořádali přednášku a doporučili, jak se chovat, aby se zabránilo přenosu a co proti těmto parazitům použít.

Ředitelka Zoubalová zdůraznila, že není školy, kde by se vši občas nevyskytly. „Těžko říct, kde je naše děti chytly. Mohlo to být i v Prostějově, kam chodí do kroužků,“ pokrčila rameny.

Prostějovský lékárník Jaroslav Servus potvrzuje, že lidé si pro přípravky proti vším chodí do apatyky často. „V nabídce máme spreje, šampony a kondicionery. Jejich ceny jsou od sto padesáti do čtyř set korun,“ sdělil s tím, že přípravky doporučuje vyzkoušet, protože vši jsou přizpůsobivé a odolné.

Pracovník Krajské hygienické stanice v Olomouci Libor Mazánek tvrdí, že veš je nejběžnějším lidským parazitem. Druhé místo za nimi pak obsadili roupi. „Vši se v populacích dětí objevují téměř u každého pátého dítěte,“ uvedl Mazánek.

Podotkl, že jediným léčivem proti vším je Difusil H forte a že v lékárnách lidem často nabízejí kosmetické přípravky, které však tyto parazity nezlikvidují. Nejlepším, historicky osvědčeným prostředkem proti vším je podle jeho slov rozhodně hřebínek všiváček, který je k mání za pár korun.

„Trošku jsem loni experimentoval na svých dětech a podařilo se mi je dvakrát pomocí všiváčku odvšivit, aniž bych použil léčiva,“ pochlubil se pracovník hygienické stanice. Zdůraznil, že všiváčkem by se měly vlasy vyčesávat i jako prevence a podotkl, že si při této činnosti chce jen pohlídat cyklus, ve kterém se vši rozmnožují. „Líhnutí hníd trvá devět dní,“ uzavřel Libor Mazánek.