"Poukázal jsem na alkoholismus jednoho z kolegů. Projevil jsem také nespokojenost nad vydáváním pracovních sešitů, které měli žáci dostat zdarma a místo toho za ně platili. Následoval tlak, mé vystěhování z kabinetu a nakonec vyhazov," uvedl pro Deník Roman Tuček.

Důvod výpovědi podle ředitele? Nadbytečnost

Tehdejší ředitel konické školy Jaromír Schön však pochybení v souvislosti s propuštěním Romana Tučka odmítá, stejně tak i spojování konce učitele s kritikou.

"K 30. srpnu 2015 jsme museli dát výpověď třem učitelům, tedy nejen panu Romanu Tučkovi. Důvodem výpovědí u všech tří učitelů byla nadbytečnost. Z rodičovské dovolené se vracely učitelky, jejichž odbornou kvalifikovanost jsme potřebovali k výuce maturitních předmětů. Pan Tuček je odborně kvalifikovaný pouze pro výuku tělesné výchovy, což byla pro výpověď zásadní skutečnost," uvedl někdejší ředitel školy.

"Pana Tučka jsme opakovaně vyzývali ke studiu dalšího předmětu. Místo toho ale začal útočit na svého kolegu, který mu v počátcích pomáhal. Napsal na něj i stížnost České školní inspekci," poznamenal dále. odmítl pak také další stížnosti učitele. "Problém s alkoholem u jednoho učitele jsme skutečně řešili, ale již před vlastním udáním pana Tučka. Tento učitel byl a je férový chlap," zdůraznil Jaromír Schon. Problémy se sešity pak označil za konstrukci učitele.

Inspekce našla pochybení

Česká školní inspekce v tomhle případě našla pochybení v souvislosti se sešity.

"Česká školní inspekce provedla na podzim 2017 ve škole kontrolu na podnět, která byla zaměřena na zajištění bezplatného základního a středního vzdělávání ve škole. Zjistili jsme, že škola ve školním roce 2017/2018 nepostupovala v záležitosti bezplatného poskytování pracovních sešitů uvedených v seznamu učebnic a učebních textů v souladu se zákonem," sdělil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys,

Pochybení pro Deník připustil i starosta František Novák.

"Jednalo se skutečně o poskytování pracovních sešitů. Inspekce zjistila pochybení. Problém ale už vyřešila nynější ředitelka," uvedl starosta, který se také vyjádřil ke sporu Romana Tučka s tehdejším vedením školy.

Spor o zpocené prádlo

Nicméně Jaromír Schön Deníku pak sdělil že ve skutečnosti učitel o kabinet nepřišel.

"Pan Tuček se dostal do sporu s učiteli tělesné výchovy. Měl totiž zajímavou libůstku – sušil si zpocené prádlo ve společném kabinetě. Učitelkám se toto voňavé řešení nelíbilo a opak byl tedy pravdou: doslova před ním utekly," uvedl k tomu, proč některé věci skončily mimo kabinet. Tvrzení, že z něj byl učitel vystěhovaný, označil jeho dřívější nadřízený za nepravdivé.

Nicméně Roman Tuček zatím zůstává rozhodnutý dále záležitost řešit. A stejně tak si podle svých slov nadále přeje návrat do konické školy. Odmítá přitom označení kverulanta, respektive problémového člověka a stěžovatele.

"Na okresním soudě žalobu pro neplatné propuštění z pracovního poměru zamítli. Chci to ale dále řešit, stejně jako šikanu svého syna," řekl učitel. Ani v tomhle případě však Jaromír Schon s tvrzeními svého bývalého zaměstnavatele nesouhlasí. "Vedení školy provedlo důkladné šetření a výskyt šikany nepotvrdilo. Problém byl řešen i na úrovni školské rady," vyjádřil se.