Při tomto zásahu spolupracují se společností .A.S.A. TS Prostějov a odborem životního prostředí radnice. Reagují tak na neutěšenou situaci v centru města, kde podnikatelé zneužívají systému svážení odpadů.

„Chceme zkontrolovat živnostníky a podnikatele, kteří podle nás v současné době zneužívají systém svozu komunálního odpadu. Nádoby některých podnikatelů nestačí na kapacitu vyprodukovaného odpadu.

Proto chceme, aby si pořídili popelnic více,“ řekl provozní ředitel společnosti .A.S.A. TS Prostějov Tomáš Fajkus. „Při svozu pořizujeme dokumentaci a podnikatele zatím upozorňujeme. To ale nebude trvat věčně,“ varoval Fajkus.

Občan, který ukládá odpad mimo popelnice nebo kontejnery, se dopouští přestupku proti obecně závazné vyhlášce, za což mu hrozí sankce v řádech desítek tisíc korun. Právnická osoba tímto porušuje zákon o odpadech a hrozí jí pokuta až do výše jednoho milionu korun.

„Odbor životního prostředí Městského úřadu v Prostějově už zahájil jednání s necelou dvacítkou podnikatelů. Podnikatele jsme vyzvali, aby si nakoupili potřebný počet popelnic a také aby důsledně třídili odpad,“ sdělila mluvčí prostějovského městského úřadu Jana Gáborová.

„Zatím jsme neudělili žádnou pokutu, věc jsme řešili jednáním a domluvou. V případě opakovaných prohřešků proti zákonu už přistoupíme k finančním postihům,“ dodala mluvčí.
Podnikatelé se hájí tím, že o zákazu přidávat ke svozu kromě popelnic i pytle, nevěděli.

„Funguje to tak tři roky. Ven nedáváme popelnice, ale pytle. Nikdy nám nikdo neřekl, že to nesmíme dělat. Byla to taková nepsaná domluva s radnicí. Teď najednou přijdou strážníci a vybalí na nás, že ten, kdo dal ven pytle, zaplatí třicet tisíc. Mohli nás na to alespoň upozornit,“ řekla prodavačka jednoho z butiků na náměstí T. G. Masaryka, která si nepřála být jmenována.