Doplnil však, že v těchto případech nakonec městská policie nemusela záležitosti řešit. Nejednalo se totiž automaticky o přestupek.

„Jednalo se jen o méně hlučné petardy. Nešlo o rušení nočního klidu, ve všech případech lidé používali petardy během dne. Nezjistili jsme tak žádné protiprávní jednání," uvedl Jan Nagy a poukázal tak na městskou vyhlášku. Ta zakazuje hlučné projevy jako hlasitou hudbu nebo pracovní stroje po dvaadvacáté hodině. Může mezi ně pak patřit také pouštění petard v nočních a brzkých ranních hodinách.

„Pokud se tak stane, jedná se bez diskuse o přestupek proti veřejnému pořádku. Zatím jsme však neregistrovali větší problémy s petardami," uvedla mluvčí městské policie Jana Adámková. Dodala například, že v minulých letech strážníci i státní policie řešili případy související s používáním petard. V jednom pak šlo i o zdraví.

„Neznámý mladík měl tehdy vhodit petardu pod kočárek," vzpomínala Jana Adámková, která však už nedovedla říct, jak případ skončil.

„Přebrala si ho nakonec policie," vysvětlila.

S tím, že petardy zatím v ulicích Prostějova nejsou zásadním problémem, ale někteří lidé nesouhlasí. Své zkušenosti často zveřejňují na sociálních sítích a nejednou si stěžují na bezohlednost lidí.

Vystrašená fenka

„Řekla bych, že předsilvestrovské období je celý prosinec, aspoň v Krasicích. Fena se mnou odmítá být po setmění doma, ven už vůbec. Včera jsme měli ohňostroj hned za barákem, předtím jsem ji hodinu utěšovala, než se vzpamatovala ze série petard. Zbytek večera strávila schovaná v chodbě či na koberečku u toalety," uvedla například Petra Lukáči. Podle jejích slov se její domácí mazlíček nedá při bouchání petard utišit.

Také ředitel útulku v Čechách pod Kosířem Leopold Dostál uvádí, že psy čeká těžké období.

„Obecně lze říct, že štěňata i dospělí psi nemají rachejtle a dělobuchy rádi. Někteří jedinci jsou zvyklí, devadesát procent zvířat má však stavy úzkosti a bojí se," řekl. Zároveň zmínil také několik možností, jak zvířata především na přelomu roku stresu ze zábavní pyrotechniky aspoň částečně zbavit. Před některými postupy však varoval.

„Pokud je to možné, nechodil bych příliš ven. Trochu také pomůže, když psa uklidíte třeba do koupelny nebo pustíte televizi, která rány zvenčí přebije. Určitě bych ale nešel cestou chemie, kdy můžou uklidňující prostředky mít vliv na srdce či ledviny. To za to nestojí," vysvětlil svůj postoj.