Před více než dvaceti lety vznikla ve Ptení tradice ochutnávky vín. U jejího zrodu stál člen hasičského sboru pan Josef Výmola, s kterým se dopoledne v místním kostele jeho rodina, blízcí, hasiči a ptenští občané rozloučili a společně jeho tělo v průvodu doprovodili na místní hřbitov.

„On tu akci vlastně založil. Pan Výmola chtěl kdysi zjistit od koho je nějaká láhev vína, kterou dostal a díky tomu se začal přátelit s panem Bílkem, společně pak vymysleli, že ve Ptení, kde v okolí není žádné víno, by mohli udělat košt. Pan Bílek sehnal vždycky víno od svých známých, druhý syn pana Výmolu je ze Znojma a měl také kontakty. Z těchto dvou zdrojů se sem hlavně víno dováželo,“ zavzpomínal Pavel Soldán, starosta hasičů a jeden z organizátorů akce.

Během let se stala událost tradicí a rok co rok se sejdou jak milovníci vína, tak milovníci dobré zábavy a jídla z grilu. Odpoledne se lidé baví a popíjí, večer už zábava graduje a zaplňuje se taneční parket. Se vzrůstajícím veselím zákonitě ubývá víno, letos ale bylo víc vzorků než předchozí rok. V katalogu mohli návštěvníci vybírat ze sta deseti položek.

„Víno sháníme přes naše známé a přátelé. Máme například víno od hajného v Rozstání, o kterého máme minimálně třicet vzorků,“ uvedl Pavel Soldán.

Akce přilákala nejen spoustu místních i s dětmi, ale také přespolní. „Každá akce je hlavně o lidech, rozhodli jsme s kamarády, že někam společně zajdeme. Tahle akce se nám ale líbí. Nejvíc mě chutnalo Svatovavřinecké rosé,“ nechala se slyšet Eliška Zbořilová, která přijela i s přátelí z okolí Prostějova.

Každý rok probíhá také soutěž o nejlepší pochutinu. Letos se mezi s sebou utkaly nakládané hermelíny. Za rok bude porota hodnotit utopence na ochutnávce, která proběhne už 2. května.

Co se týče chuti vína, to zůstává na preferenci každého návštěvníka. „Nesoutěžíme, každý má rád jiné víno, někdo je na sladké, někdo zase ne. Zkrátka ten výběr je široký a jde o to, aby si každý přišel na to svoje,“ uzavřel Pavel Soldán.

Aktivity hasičů ve Ptení ještě nekončí. V sobotu 8. června ukážou své schopnosti jejich mladší členové. Proběhne totiž druhý ročník soutěže v požárním sportu Ptenský soptík.

Autor: Lucie Machalová