„Na soutěž se vlastně připravujeme celoročně v rámci běžného výcviku, týden před začátkem si pak vždy projdeme ty nejzásadnější věci a debatujeme o tom, co vše nás může čekat. To však předem nejde odhadnout,“ vysvětlil zástupce jednotky plumlovských hasičů Lukáš Janeček.

Na vlastní soutěži se mu nejvíce líbí, že všechny přichystané situace vypadají naprosto reálně.

„Organizátoři to mají prostě výborně vymyšlené. A nás vždy čeká nelehký úkol, musíme vždy poznat, o co vlastně jde a zvolit správnou strategii zásahu,“ popsal Janeček s tím, že třeba vloni na účastníky čekalo úskalí v podobě vyprošťování zavalené osoby, zásahu při autonehodě či záchrany člověka ve výškách.

„Celá soutěž je opravdu náročná, jednotlivé úkoly jsou připraveny tak, aby se co nejvíce blížily k situacím, které mohou v reálu nastat,“ doplnil Janeček.

Letos se Rallye Hamry bude konat v sobotu 25. května na stanovištích v okolí Plumlova a půjde už o 16. ročník této oblíbené soutěže.

„Soutěž je netradiční formou odborné přípravy. Rozhodčí hodnotí činnost jednotky s pohledu velení, BOZP, taktiky a techniky zásahu. Soutěžící se pohybují po stanovené trati a plní jednotlivé úkoly připomínající reálné zásahy. Klání tak nabízí velitelům jednotek možnost porovnání úrovně jejich připravenosti,“ ozřejmil charakter soutěže mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.