Nedaleko Kostelce na Hané havarovalo auto, v něm seděli dva mladíci.

„Au, to nejde vydržet. Co s ním je? Pohněte si," komunikoval jeden z mladíků s dobrovolnými hasiči z Tršic. Figuranti podle zkušeností profesionálních hasičů dokonale napodobovali komunikaci v reálné situaci.

„Postupovali relativně dobře, ale pokud by šlo o reálnou situaci, odstřihli bychom ještě střechu," hodnotil hasič Tomáš Koutný.

V areálu cihelny zůstal pro změnu zasypaný dělník ve výkopu. Zachránit jej do díry šli dva hasiči.

„Zapomněli jste zajistit místo výkopu. Už jednou se zemina sesypala. Stačilo tam dát nějaké desky, které jsou tady okolo. No, a do výkopu jste šli dva, to je moc. Vždy by mělo jít co nejméně lidí. Také je důležité pohybovat se v zapažení," upozornil na chyby rozhodčí Radek Šňupárek dobrovolníky z Bělkovic – Lašťan.

To už se ale hasiči z Nové Hradečné vydali hasit požár ve sklepních prostorách bývalého oděvního podniku. „Jsou tam jen dýmovnice a malý ohníček," přiblížil, co hasiče ve sklepě čekalo, hasič David Žilka.

V určické cihelně zůstal po pádu z výšky ležet dělník a jedna dělnice se zranila.

„Zatím ze čtyř družstev, která sem dojela, byli nejlepší hlučínští hasiči. Hasiči tu mají za úkol prozkoumat zbořeniště cihelny. Hlídáme hlavně to, jak myslí na bezpečnost a techniku vyprošťování," popsal v areálu bývalé cihelny jeden z rozhodčích, velitel prostějovských profesionálních hasičů, Ivo Jahn.

Hasiči letos vytahovali i tonoucí z vody a přesvědčili se o tom, že už samotné pádlování není jednoduché. Pádlování šlo hasičům z Chomoutova. Tonoucí vytáhli včas na břeh a obnovili životní funkce.

„Radku! Radku! On se topí. Nikde ho nevidím. Pomozte mu, prosím. Radkůůů! Je to můj manžel," volala hystericky topící se žena.

„Už jsem se nehýbal. Vytáhli mě na břeh. Zkontrolovali životní funkce, resuscitovali a vyčistili mi ústa od nečistot, a pak zjistili, že jsem podnapilý," nechal se slyšet figurant, dobrovolný hasič z Olšan u Prostějova Petr Běhal.

Rozhodčí chomoutovským vytkli, že resuscitovat mohli už na člunu a čtvrtou ženu na břehu příliš nehlídali, ani z ní nedostali podstatné informace důležité pro zásah. Například, kolik lidí je ve vodě.

Netradičním úkolem pro hasiče bylo postarat se o dvě dívky, které zranil kůň.

„Dvě slečny si vlezly ke koním. Jeden kůň se ale splašil a zranil je. Jedné dívce se podařilo utéct, ale má amputovaný prst a druhá leží někde ve stáji pod koněm v bezvědomí," uvedla velitelka konických hasičů Kateřina  

Mazalová s tím, že hasiči musí koním nasadit ohlávku, převést a zajistit je, a hlavně ke koním nesmí jít zezadu. „Je to jedno z těžších stanovišť. Pokud máme čas, tak zde jednotky stručně proškolujeme, co v takové situaci dělat," dodala Kateřina Mazalová.

Protivanovská jednotka dobrovolných hasičů si dobře poradila se slaňováním dělníka, který se zranil při pracích na střeše.

„Zraněný by měl být při slaňování vždy ve vodorovné poloze. Dříve se to dělalo jinak. Jdou na to profesionálně," pochválila hasiče z Protivanova hasička Alice Hrubá a dodala, že je vidět pokrok od loňských ročníků a hasiči začínají více myslet i na psychosociální po­moc.

V letošním ročníku Rallye Hamry se o první tři místa a putovní pohár utkalo čtrnáct týmů. Loňské první místo přijeli obhájit hasiči z Hlučína, kteří si skutečně v závěru sobotní soutěže potěžkali pohár určený prvnímu místu. Druhá skončila jednotka z Bělkovic – Lašťan, třetí místo si vybojovala Ostrava Radvanice.

Bramboroví zůstali hasiči z Vrahovic nebo Ostravy – Muglinova. Dále se zúčastnily sbory z Plumlova, Nové Hradečné, Lutína – Třebčína, Protivanova, Držovic, Tršic, Olomouce – Chomoutova, Oseku nad Bečvou či Prostějoviček.

Pro soutěžící jsou každý rok připraveny nové situace.

„Rallye můžeme pořádat i díky vstřícnosti mnoha prostějovských podnikatelů. Vraky, které používáme pro situace dopravních nehod, nám například již léta poskytuje společnost Haná Metal," uvedl hlavní organizátor soutěže Marek Sobek.