Onkologických onemocnění rok od roku přibývá, ale spousta nemocných má strach požádat o pomoc nebo se někomu se svou nemocí svěřit. Své o tom ví i pětačtyřicetiletá Veronika z Prostějova.

„Když jsem si nahmatala bulku v prsu, vyděsilo mě to. Vyšetření u lékaře pak potvrdilo moje nejhorší obavy, protože mi diagnostikovali rakovinu prsu. Byl to pro mě šok. Často jsem slýchala, že někdo onemocněl rakovinou, ale říkala jsem si, že mě se to netýká," vzpomíná Veronika a přiznává, že nejprve se styděla o své nemoci mluvit.

„Když jsem začala chodit na chemoterapie a vypadaly mi vlasy, nechtěla jsem chodit mezi lidi. Měla jsem totiž strach, co by na můj vzhled řekli. Naštěstí mě rodina podpořila a zjistila jsem, že to byla hloupost. To, že jsem nemocná, neznamená, že jsem špatná," míní žena, která nakonec boj s rakovinou vyhrála.

S těžkým onemocněním se musí vyrovnat nejen sám pacient, ale i jeho rodina, která často neví, jak se k nemocnému chovat a jak s ním zacházet.

„Problémem pro pacienty i rodinné příslušníky může být i nedostatek financí, který je způsobený výpadkem zaměstnaní. Ten je však často zbytečně dlouhý, protože zaměstnavatelé neumějí vycházet onkologickým pacientům vstříc a nedovolují jim pracovat z domova či na zkrácenou pracovní dobu," dodala Jana Koželská, předsedkyně onkologického centra Arcus, které pomáhá onkologickým pacientům a jejich rodinám zvládnout těžké okamžiky a zároveň nabízí pomocnou ruku.

Léčba šitá přímo na míru

Podle odborníků je problematický i přístup k nejmodernějším formám léčby. Některé moderní léky totiž umožňují léčit i bez chemoterapie, která je pro onkologické pacienty velkým strašákem. „Na trhu jsou již dostupné léky zaměřené na vyšší komfort léčby, s čímž souvisí také kvalita života. Jedná se například o léčbu šitou přímo na míru určité skupině pacientů, léčbu nanočásticemi či biologická léčbu. Tyto metody jsou ale finančně nákladné," uvedla Jana Koželská.

Lidé s rakovinou či jejich rodiny se mohou s žádostí o pomoc od září obrátit i na bezplatnou poradnu, která sídlí v senátorské kanceláři na Rostislavově ulici 5 v Prostějově.

„Nabízíme lidem nejen psychickou podporu, ale i zajištění pomůcek, jako jsou například polohovací postele. Součástí služeb je i doporučení sociální pomoci, která, pokud je to možné, nemocným lidem zajistí soběstačnost, což jim zvedne sebevědomí. V případě, že už se nemocným pomoct nedá, jsme schopni rodinným příslušníkům zajistit odlehčovací služby, které jim pomohou se s nemocí vypořádat," nechala se slyšet poradkyně Hana Šopíková.

Světový den boje proti rakovině

Světový den boje proti rakovině má lidem připomenout, jak důležitá je prevence a včasné zahájení kvalitní léčby. Mezinárodní unie proti rakovině jej stanovila na 4. února, kdy byla v roce 2000 slavnostně podepsána Pařížská charta proti rakovině. Jejím cílem je zlepšit léčbu a výzkum nádorových onemocnění všude ve světě a umožnit pacientům dobrou informovaností bojovat s nemocí. Letos je tento den věnován odbourávání základních mýtů, které kolem rakoviny stále existují.