„V rekonstruované obřadní síni se bude moci první svatba konat příští týden," potvrdila ve čtvrtek náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Na odborných pracích se podílí i restaurátor Petr Janda z Malé Lhoty u Černé hory na Blanensku.Rekonstrukce historických prostor prostějovské radnice

„Jsou to hezké interiéry, zaslouží si pochvalu. Takto bohatých bůhvíkde není," hodnotil Janda historické prostory radnice. Všiml si, že investoři před sto lety oslovili zkušené architekty. Jak restaurátor hodnotí staré řemeslníky? „Odvedli dobrou práci. Je srovnatelná s tím, co jsem viděl na pracovní stáži v Louvre," reagoval Janda.

Rozdíl mezi francouzskými a tuzemskými postupy ale přece jen zaznamenal.

„Ve Francii se mnohem víc požívalo exotické dřevo," řekl restaurátor a ukázal na tmavá rámečky v obložení obřadní síně prostějovské radnice. „Mají imitovat eben. Jde o mořenou a lakovanou hrušku," uvedl.

Nedostatky

Ne vše se ale dřívějším stolářům na radnici povedlo. „Obložení místnosti vedoucí odboru kanceláře primátora zhotovili z mokrého dřeva. Časem se dřevo seschlo a vznikla tam vznikla čtyřcentimetrová spára," všiml si restaurátor. Dodal, že ani kdysi používaná lepidla se nemohou s těmi současnými rovnat.

„Problémy na lepených dřevěných prvcích se objevují vždy, když jsou vystaneny kolísání teplot a vlhku," přiblížil Janda s dovětkem, že k takovým situacích docházelo často za války. „Okna byla tehdy rozbitá a nikdo je nespravoval," uvedl restaurátor.

Rekonstrukce za 4,6 milionu

Prozradí Petr Janda nějakou zajímavou pomůcku, kterou při restaurování dřevěných prvků na radnici použil?

„Jde třeba o rybí klih," usmál se a v injekční stříkačne představil béžovou tekutiny se specifickým zápachem. Rybí klih se vaří z kůží ryb.

Rekonstrukce obřadní síně, vedlejší zasedací místnosti, malého konferenčního sálu, červeného salonku, kanceláře primátora a zasedačky vedle kanceláře primátora spolu sesekretariátem přijde na 4,6 milionu korun bez daně.