„Je to celosvětový trend snažit se snížit tento světelný smog, aby nepůsobil rušivě pro občany. Projekt už se rozjel. Halogeny namířené na radnici a Národní dům tyto památky osvětlují do půlnoci a od půlnoci se potom některá světla vypínají,“ sdělil náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Další krokem ve snižování světelného znečištění je nahrazování lamp ve tvaru koule světly, která vyzařují světlo pouze na cestu. „Jde nám o to, aby světla nepůsobila rušivě například na sídlištích. Lampy ve tvaru koule svítí hodně do prostoru. Místo nich budeme postupně dávat lampy, které budou osvětlovat hlavně chodníky a cesty tak, aby světlo například nešlo do oken občanům,“ vysvětlil Pospíšil a doplnil, že lampy ve tvaru koule postupně zmizí z celého Prostějova.

Podle Ministerstva životního prostředí světelné znečištění stále významnější civilizační problém obtěžující vyspělé země nepříznivými vlivy umělého osvětlení v oblasti lidského zdraví, ekologie, ekonomiky, bezpečnosti a viditelnosti noční hvězdné oblohy. „Technologie nás fakticky oddělila od přirozeného 24 hodinového dne, na který je náš organismus nastaven. Dlouhodobá spánková deprivace a sociální jet lag s tím spojený mají negativní vliv na kvalitu života celkově a zvyšují například i pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění,“ doplnila Dominika Pospíšilová z mediálního servisu Ministerstva.

MICHAEL MALÍK