Na to, že není něco v pořádku, upozornil Antonín Sprinz z Prostějova, který kolem pravidelně chodí na procházky.

„Vrtá mi hlavou, proč město platí osvětlení ulice, když je tu cizím vstup zakázán,“ řekl.

„Světla jsou opravdu napojená na městské veřejné osvětlení,“ potvrdil Tomáš Fajkus, jednatel A.S.A. Technické služby Prostějov.

Majitelé parcel v těchto případech vybudují silnici a tu pak bezplatně převedou na město. Radnice pak zajistí veřejné osvětlení a silnici zahrne do plánu údržby.

Veřejné osvětlení na soukromém pozemku v Kovaříkově ulici

„Tady ovšem k převodu na město nedošlo, což vypovídá o tom, že se někde stala chyba,“ poznamenal Fajkus.

Jaroslav Štěpaník z odboru Komunálních služeb Městského úřadu v Prostějově tvrdí, že osvětlení soukromých pozemků musejí úřady řešit jinak.

„Pokud se jedná o soukromý pozemek, mělo by být i osvětlení soukromé. Majitelé by měli mít vlastní elektrický rozvaděč a platit elektřinu distributorovi,“ konstatoval.

Zákazovou značkou v ulici se bude zabývat prostějovský odbor dopravy.

„Ještě tento týden společně s úředníky právního odboru prověříme, zda je značka umístěná správně. Pokusíme se zjistit i to, zda měli majitelé opravdu pozemek převést na město,“ slíbil jeho vedoucí Miroslav Nakládal.

Podle něj může vlastník  soukromý pozemek osadit prakticky jakoukoliv značkou. Musí o tom však informovat odbor dopravy a policii.

„V tomto případě mě ale zaráží, že tam jsou lampy veřejného osvětlení,“ objasnil Nakládal jeden z důvodů, proč si na pozemek se značkou posvítí.

Z dostupných údajů v katastru nemovitostí na internetu nelze zjistit, komu cesta v Kováříkově ulici patří. Je totiž nová a na mapě je jenom naplánovaná. S největší pravděpodobností ji však vlastní majitelé domů a parcel v ulici. Ty se redaktorům Deníku včera dopoledne nepodařilo zastihnout.