Zastupitelé proto na svém posledním zasedání odhlasovali finanční injekci na opravu ve výši sto padesáti tisíc korun.

Samotnému hlasování však předcházela vášnivá debata. Některým ze zastupitelů se totiž poskytnutá dotace zdála příliš nízká.

„Varhany jsou spolu s kostelem významná kulturní památka, která si rekonstrukci určitě zaslouží. Farnost dala za první etapu renovace více než čtyři sta tisíc korun a z městské kasy by rádi získali příspěvek ve výši pěti set tisíc," uvedl zastupitel za KDU-ČSL Petr Kousal, na kterého reagovali další opoziční zastupitelé.

„Oproti jiným dotacím, které vedení města za dobu svého působení poskytlo, je tato částka nedůstojná," vyjádřil se František Švec.

K jeho názoru se přiklonili i další zastupitelé, například Jan Navrátil či Milada Sokolová.

Samotnou částku sto padesáti tisíc navrhl Josef Augustin, kterou nakonec zastupitelé odhlasovali.

Prostějovská farnost, která chrám Povýšení sv. Kříže spravuje, je však ráda za každý příspěvek, který na opravu varhan získá.

„Pro nás je pozitivní zpráva i to, že nám město věnuje sto padesát tisíc korun. Žádali jsme sice o půl milionu, ale očekávali jsme, že tolik pravděpodobně nezískáme. Veškeré renovace platíme z našich fondů a z darů veřejnosti, takže si vážíme sebemenšího příspěvku," okomentovala rozhodnutí zastupitelstva ředitelka kuru Ludmila Dittmanová.

Její slova potvrzuje i farář z chrámu Povýšení, který se na město se žádostí obrátil.

„Možná jsme očekávali trochu víc, ale jsme vděční za každou korunu. Renovace nás bude stát ještě kolem dvou milionů, takže je jasné, že to nebude hned. Zažádali jsme o pomoc i kraj, avšak letos jsme poslali dotaci pozdě, takže to zkusíme příští rok znova," vysvětlil farář Leo Červenka.