„Na základě doplňujících dotazů od uchazečů v průběhu zadávacího řízení vyvstaly určité technické problémy, jejich řešení znamená podstatnou změnu podmínek zakázky a jsou důvodem k jeho zrušení," informoval první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Jedním z diskutovaných bodů bylo například umístění závorového systému v ulici Sádky okolo budovy, v níž sídlí policisté.

„Systém vyžaduje zřízení elektrické přípojky. Jak se však ukázalo, v daném místě jde o technicky a finančně náročnější investici. Jako vhodnější bude v této lokalitě umístit parkovací automaty," řekl Jiří Pospíšil.

Radní nyní projednají, zda vypíší nové výběrové řízení, anebo zabezpečí správu parkovacího systému vlastními silami.

„Zvažujeme také možnost pořízení vlastních parkovacích automatů a správu jejich provozu. K této úvaze nás vedou poznatky z průběhu výběrového řízení. V každém případě jsou pro nás dílčí výsledky lakmusovým papírkem zjištění situace na trhu," vyjádřil se první náměstek primátora.

Zpoplatnění všech parkovacích míst v centru

Magistrát plánuje zpoplatnit parkovací místa v celém centru města.

„Všechna parkovací místa mezi Vápenicí a Wolkerovou ulicí budou zpoplatněna. Placené zůstane i parkoviště ve Vodní ulici a v Plumlovské ulici u Kubusu," nastínila náměstkyně primátora Alena Rašková. Radnice si od změny slibuje zavedení jednoduchého, přehledného a fungujícího systému parkování v centru města. Zároveň počítá se zrušením všech vyhrazených stání pro jednotlivce nebo skupiny a se zavedením rezidentních a abonentních stání.

SOUVISEJÍCÍ: Nový systém parkování: karta za 1500 Kč a dražší stání na náměstích

Obavy podnikatelů

Podnikatelé působící v centru města však mají strach, že nový parkovací systém povede k likvidaci jejich provozoven.

„Před obchodem máme volná místa pro naše zákazníky a distributory zboží. Nový parkovací systém nás může zlikvidovat. Pokud u nás lidé nezaparkují, raději nakoupí někde v marketech na periferii," nechala se slyšet Milada Sládková, spolumajitelka obchodu v Mlýnské ulici. Stejného názoru je i Radim Götz, který bydlí v centru Prostějova.

„Přijde mi to ze strany zastupitelů zákeřné vůči těm, co bydlí v centru," vyjádřil se.

SOUVISEJÍCÍ: Zničí nové parkovné v centru prostějovské podnikatele?

Změna k lepšímu?

Podle radních jde však o změnu k lepšímu.

„V souvislosti se zavedením parkovacího systému jsem zaznamenal pozitivní ohlasy obyvatel z centra města. Obrátili se na mě obyvatelé z Vodní a Netušilovy ulice, kdy už bude možné pořídit si rezidentní karty. Podle jich slov si rádi zaplatí, aby mohli parkovat ve své ulici, kde je dnes takřka nemožné najít po příjezdu z práce volné místo," uzavřel Jiří Pospíšil. (ham)