Už osm let zuří ve městě boje o to, zda na pozemcích v této lokalitě vyroste nákupní centrum Galerie Prostějov.

Situace dokonce dospěla tak daleko, že nájemce pozemků a investor v jedné osobě, firma Manthellan, lokalitu ohradila skružemi, později zalitými betonem. Důvodem má být archeologický průzkum.

Politici se ale nyní rozhodli jednat. "Budu muset být asi důraznější," řekla na adresu problematických vztahů s firmou Manthellan primátorka Alena Rašková koncem minulého roku.

A tak se i stalo. Po svém posledním jednání rada města přišla s oznámením, že firmu vyzvala, aby pozemek opustila.

"Připomněli jsme jí, že vypršela nájemní smlouva na pozemky, které nyní kvůli výzkumu zabírá," informovala primátorka. Zároveň však společně se svými kolegy připustila možnost, že by firma v budoucnu obchodní dům postavila.

Platné, pokud soud neřekne jinak

K situaci se také vyjádřil náměstek Jiří Pospíšil, politik, kterého opozice viní, že ve sporu města s Manthellanem straní zájmům firmy.

"Dokud soud neřekne jinak, považuji smlouvy s firmou Manthellan za platné," zopakoval své již dřívější stanovisko.

Podobně hovoří také samotná firma. Ta nadále deklaruje zájem v Prostějově stavět, podle svého vyjádření pak pozemky nehodlá opustit.

"Všechny smlouvy včetně nájemních smluv jsou stále platné a účinné, přičemž tuto skutečnost jsme již mnohokrát písemně deklarovali, poslední informace na našem postoji nic nemění," uvedl mluvčí společnosti Juraj Aláč.

Odpor veřejnosti i politiků

Manthellan se už musel v minulosti vypořádávat s projevy odporu z řad politiků i veřejnosti.

Ve městě už se konal ples za zachování Společenského domu, který by stavbou Galerie Prostějov zanikl, na zastupitelstvu je situace kolem projektu tradičním tématem.

Zabrané parkoviště pak nejprve aktivisté upravili cedulemi upozorňujícími na to, že nájemní smlouvy měly skončit.

Když poté Manthellan neustoupil, lidé jednoduše zábrany v podobě betonových skruží odvalili.

K této činnosti se přihlásil i Jan Navrátil, který dlouhodobě obhajuje zachování sálu i myšlenku, že původní smlouvy o smlouvách budoucích mezi městem a firmou jsou neplatné.

"Poslední rozhodnutí radních připomíná Chytrou Horákyni. Jsem rád za posun, chce to ale ještě kousek," uvedl pro Deník.

"Nikdo zatím neřekl, že jsou smlouvy platné. Zatím soudy jednaly zejména o zda může být jedna ze stran sporu vůbec jeho účastníkem," připomněl Jan Navrátil například rozhodování Krajského soudu v Brně.