Kulaté výročí založení Československa přišli uctít představitelé samosprávy, skauti i veřejnost.

"Nebudu dokola připomínat, o jak významné výročí se jedná. Jsem ráda, že jste přišli a našemu státu tak vzdali poctu," řekla mimo jiné ve svém úvodním projevu prostějovská primátorka Alena Rašková.

V parku u kina Metro se sešli všichni v nedávných volbách zvolení radní, v čele s budoucím primátorem Františkem Jurou. Pánové vzali do rukou lopaty, dámy pak okrášlily lípu trikolórou.

"Jedná se o nejvýznamnější výročí, které v naší republice můžeme slavit. Sto let od založení Československa je velký mezník. Během té doby byla spousta věcí, z kterých si můžeme vzít pozitivní příklad, ale na druhé straně jsou i věci, ze kterých bychom se měli poučit," okomentoval František Jura a s úsměvem dodal: "Lopata v ruce pro mě není neznámým pojmem. Včera jsem se s ní oháněl například na chatě."

Punc nevšednosti dala události i účast pěveckého souboru Proměny. Perfektně zazpívaná československá hymna, společně s písní Ach synku vyprovokovala přítomné k pobrukování.

"Slovenskou hymnu umíme, dokonce jsme jednu dobu zpívaly i druhou sloku. Dnes jsme ji ale vynechali, protože nebyla součástí československé hymny. Ach synku je známá píseň a vícehlasně zní krásně," sdělila Deníku členka Proměn a radní v jedné osobě Milada Sokolová.