„Určitě jsou takové novinky přínosem. Nejmenší děti nemají bezpečné přecházení přechodů zase tak zafixované a mohou si navíc brát i špatný příklad od některých svých starších spolužáků," ocenila Svatava Kosková investici města.

Magistrát však tentokrát nevložil peníze do projektu jediný. Sto dvacet tisíc, tedy téměř třetinu částky, získal od Nadace ČEZ. Zástupci města přitom nevylučují, že v budoucnu ve městě přibudou další osvětlené přechody pro chodce.

„Záleží také na tom, zda Nadace ČEZ bude i nadále připravená podobné záležitosti podpořit," uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Pavel Smetana k nově upravenému přechodu. Ten kromě nového osvětlení získal také další zvýraznění v podobě oranžové barvy na lampách v sousedství přechodu.

Nový, takzvaný „oranžový přechod", je ve městem druhým. Ten starší už mohou chodci využívat v Jungmanově ulici naproti vchodu do ZŠ Jana Železného. V případě dalších zabezpečovacích prvků, které se ovšem, oranžových přechodů netýkají, přispívají městu také jiné organizace.

„Všechny přechody se postupně snažíme nasvětlit. Dostáváme na to prostředky z kraje i z ministerstva dopravy. Budeme také hledat další zdroje na podobné investice," uvedl Pavel Smetana.

I přes snahu města však zůstávají nadále některé frekventované přechody pro chodce bez osvětlení. Upozornil na to například Vítězslav Matyáš z dopravního inspektorátu v Prostějově.

„Vzpomínám si, že jsme už loni upozorňovali na přechody v ulici Josefa Lady. Chodívá zde hodně lidí, místo je přitom hodně tmavé," sdělil vedoucí inspektorátu. V budoucnu se však podle náměstka Zdeňka Fišera počítá s nasvícením i tohoto přechodu.

„V řešení jsou přechody u rondelu, počítá se zde s osvětlením na letošní rok. U nových přechodů už ho budujeme automaticky," informoval.