„Zohlednili jsme v tomhle případě značný nárůst peněz potřebných na nájemné i zvětšování členské základny," uvedla náměstkyně Ivana Hemerková s tím, že rada letos obdržela z oblasti sportu, školství či kultury přes dvě stě žádostí o dotaci.

Připomněla také, že součástí tohoto klubu je florbalový oddíl SK K2 Sportcentrum Prostějov. Ten má aktuálně stovky členů a kompletní mládežnickou strukturu.

„Hlavně jsme argumentovali florbalem. V dřívějších dobách tento sport neměl zdaleka takovou finanční podporu na to, kolik měl aktivních hráčů. Beru tak tuto částku jako posun a příjemnou zprávu," uvedl předseda klubu SK K2 Jan Zatloukal, který tak poukázal na dřívější částky pohybující se pod sto tisíci korunami.

Upozornil však, že peníze nepůjdou jen do florbalu. Klub má totiž pod sebou i tanečníky i další oddíly.

Dočkají se korfbalisté i další menší sporty

O peníze však žádala řada dalších oddílů. Výjimkou nejsou ani prostějovští korfbalisté, kteří hrají nejvyšší tuzemskou soutěž.

„Město jsme o peníze požádali, informace o výsledku ještě nemám. Máme rozpočet asi čtvrt milionu ročně, každý rok pak usilujeme o zhruba čtyřicet tisíc korun," prozradila sekretářka klubu Jana Uherková.

Podle informací z magistrátu může být ona i její kolegové v klubu spokojení. Rada totiž žádost, stejně jako u lukostřelců, orientačních běžců, členů francouzského divadla či biatlonistů, podpořila.

Chybí mi dlouhodobější perspektiva, říká Matyášek

Financování sportu ve městě bývá přitom pravidelně debatovaným tématem na zastupitelstvech. Část opozice má výhrady například ke způsobu podpory menších, amatérských sportů. Jedním z kritiků je například člen Sportovní komise při radě města Aleš Matyášek.

„Větší podpora sportům jako je florbal je pokrok. Myslím si, že pro mě ani pro kolegy nebude problém tento návrh podpořit," uvedl člen komise a zároveň opoziční zastupitel.

„Přijde mi ale, že chybí dlouhodobější perspektiva. Kluby každý rok žádají o peníze, do té doby ale nemají nic. Proto si myslím, že by rozvoji sportu ve městě pomohlo, kdyby na začátku každého volebního období vznikla pro jednotlivé oddíly určitá rámcová smlouva, kde by měli garanci nějaké minimální částky. V reakci na hospodaření města by se pak případně mohlo těmto subjektům přidat," řekl dále Aleš Matyášek, který je sám předsedou místního plaveckého oddílu.