Finanční kontrola, která na škole trvala dva měsíce a jejímž výsledkem je zpráva o 97 stranách, ukázala celou řadu pochybení.

„Odvolaný ředitel porušil své povinnosti při správě majetku a vedení účetnictví. Kontrolní systém byl sice na škole nastavený podle legislativy, ale nebyl v organizaci dodržovaný. Veškeré nálezy kontroly byly závažné a byly četnější, proto jsme museli přistoupit k odvolání ředitele," řekla náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Škola pochybila při vedení majetku a při vyplácení cestovních náhrad, svým zaměstnancům také chybně vyplácela přeplatky za práci v noci a ve dnech pracovního klidu.

Zmizela i část odměny za sběr papíru

„Část majetku škola nezařadila do evidence, nesprávně jej účtovala a neodepisovala. Kontroloři například také zjistili, že z finanční odměny za celostátní soutěž ve sběru papíru, která činila 303 tisíc korun, skončilo na účtu školy jen 34 tisíc korun," nastínila Ivana Hemerková s tím, že základní škole vznikla škoda za milion a čtvrt korun.

Radnice už vypsala konkurz na nového ředitele, jehož jméno bude jasné v polovině prázdnin.

„Kandidáti mohou posílat přihlášky do 7. července, o vítězi rozhodne odborná komise 28. července," uvedla Ivana Hemerková s tím, že nový ředitel nastoupí do funkce 1. srpna. Mezitím se vedení školy ujala statutární zástupkyně ředitele školy Jaromíra Pospíšilová. Ani ji, ani odvolaného ředitele se nám však ve čtvrtek nepodařilo zastihnout.

Odvolaný ředitel může na škole zůstat

Odvolanému řediteli vedení školy může nabídnout jinou pracovní pozici.

„Ivan Pospíšil zůstává zaměstnancem školy, a pokud na ní je nějaké volné místo, tak mu ho škola nabídne," řekla náměstkyně primátora.

Výsledky hospodaření základní školy stále vyšetřuje policie.

„Vyšetřování stále probíhá a bližší informace nejsme oprávněni poskytnout. Náhrada škody je otázkou dalších kroků a budeme ji řešit na základě toho, jak dopadne vyšetřování," vyjádřil se primátor města Miroslav Pišťák.