„V Olomouckém kraji to vůbec není častý jev. Setkáváme se s kruhy v obilí minimálně. Častěji řešíme poničenou úrodu jízdou vozidlem. Pracuji u policie od roku 2006 a podobných případů jako tento na Boskovicku je jako šafránu. Na Prostějovsku jsme ani nikdy nic v takovém rozsahu neřešili," informoval krajský policejní mluvčí Josef Bednařík jaká je situace na Prostějovsku a dodal, že k nějakému řízení dochází v případě, že majitel pozemku vyčíslí škodu na majetku v částce vyšší než je pět tisíc korun.

V roce 2008 se objevily kruhy v obilí nad Plumlovskou přehradou. Majitel tu škodu vyčíslil na pět tisíc korun. Tomu, že by kruhy byly dílem nadpozemských sil nevěřilo zemědělské družstvo ani senzibilové, kteří pozemek navštívili.

„Uprostřed kruhů je díra v zemi od tyče, od které ti vandalové vyměřovali kruhy," nechal se před šesti lety slyšet na vandaly nahněvaný předseda plumlovského družstva Vladislav Spurný.

Je to lidský výtvor, tvrdí policie

S dílem u Boskovic se kruhy nad přehradou nedají srovnat velikostí ani složitostí. Avšak i složitější obrazce jsou podle policie výtvorem lidí.

„U Boskovic je to výtvor člověka. Pokaždé, když se někde po republice něco podobného objevilo, později se přišlo na to, že šlo o dílo člověka. Nestává se ale často, že bychom takové případy řešili," řekl policejní mluvčí Josef Bednařík s tím, že policie uvítá případné svědky.

Majitel pozemku u Boskovic škodu vyčíslil na dvacet tisíc korun. Případem se zabývá blanenská policie. Kruh ze slehlých pšeničných klasů s obrazci uprostřed se podle policejní mluvčí Ivy Šebkové v poli objevil mezi šestadvacátým a osmadvacátým červnem.

Tajemný obrazec, který vznikl v poli obilí u Boskovic, láká davy lidí. Ze země i ze vzduchu. Policie prověřuje kamerové záznamy z okolí.

Tajemný obrazec u Boskovic. Foto: DENÍK/Jan Charvát a Petr Buchta

Pšenice je ohnutá, není polámaná

„Obrazec je vytvořený dosud nezjištěným předmětem. Vzrostlá pšenice je poválená, majitel vyčíslil škodu na asi dvacet tisíc korun. Případ tak vyšetřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, kdy pachateli hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," popsala Šebková.

Posuzovat, zda je obrazec dílem nadpřirozených sil či mimozemských civilizací podle ní policii nepřísluší.

„Policisté pátrají po neznámém pachateli. Proto také prosíme všechny, kdo by měl k případu nějaký poznatek, který by mohl přispět k dopadení pachatele, ať se nám ozvou," řekla policejní mluvčí.

Podle tiskového mluvčího boskovické radnice Jaroslava Parmy obilí není polámané, jen ohnuté k zemi.

„O tom, že se v poli objevil obrazec, nám telefonoval v sobotu pán, který poblíž bydlí. Obrazec je ale vidět i ze silnice, která vede od Boskovic směrem na Sudice a Jevíčko," přiblížil Jaroslav Parma.

Davy návštěvníků

Kruh slehlého obilí podle něj přilákal houfy zvědavců.

„My jsme se tam byli podívat v sobotu, kdy tam ještě moc lidí nebylo. Druhý den mi ale telefonoval pán, který se tam byl také podívat, že jsou tam davy lidí," popsal mluvčí boskovické radnice.

Podle Petra Chloupka, který bydlí nedaleko pole, obrazec v poli vznikl v noci na sobotu osmadvacátého června.

„V pátek tam ještě žádný obrazec nebyl. Kolem desáté hodiny večer jsem zavíral okno v pokoji a viděl jsem dva mladíky, jak jdou do pole. Jeden měl batoh a druhý nesl větší kartonovou krabici. Už tak mi bylo divné, proč jdou tak pozdě do polí. V sobotu v pět hodin ráno jsem šel fotit přírodu a zřejmě jsem jako první obrazec uviděl," řekl Blanenskému deníku Rovnost Petr Chloupek.

Milovníci mystiky jsou ve střehu

Kromě zvědavců obrazec láká i vyznavače mystiky.

„Prostor v poli, na kterém piktogram vznikl, bude mít už navždy léčivé účinky. Ve středu ve tři hodiny u něj budeme pořádat setkání," uvedla Hana Sojková zabývající se prací s energiemi.

Majitelem pole je soukromý zemědělec, který je v současné době v zahraničí.

Podobný případ obrazce v poli obilí se na Blanensku stal naposledy minulý rok v červenci v Rozseči nad Kunštátem. Obrazec byl o rozloze asi pěti set metrů čtverečních a majiteli tak vznikla škoda za asi čtyři a půl tisíce korun.

„Podobné případy se čas od času objeví. V období uplynulých pěti let jsme řešili asi tři nebo čtyři," dodala policejní mluvčí.