Měřící radary, které monitorují rychlost v Prostějově, jsou umístěny na čtyřech nejfrekventovanějších ulicích. "Rychlost měří střídavě v ulicích Dolní/Brněnská a Vrahovická/Olomoucká," potvrdil náměstek primátora Jiří Pospíšil (Pévéčko).

Rekordní květen

Poslední jarní měsíc lákal řidiče k přišlápnutí plynového pedálu. "Radary zaznamenaly v květnu celkem 1593 překročení rychlosti. Z dalších rekordmanů bych zmínil experta, který jel v březnu Olomouckou ulicí rychlostí 122 kilometrů v hodině," kroutil hlavou Pospíšil.

Rychlá sobota

Právě v první víkendový den 4. května, zachytily radary nejvíce silničních pirátů. "Rychlost překročilo tento den v prostějovských ulicích 81 řidičů. Nejméně jich naopak bylo 7. a 21. května - shodně 36 řidičů," doplnil náměstek pro oblast dopravy.

Jedna se stacionárních stanic pro měření rychlosti v Prostějově je umístěna v Brněnské ulici.
Radary v Prostějově jsou zlodějna, tvrdí řidič. Může zpochybnit jejich nastavení

Nejčastěji se rychlost překračuje do 10 kilometrů. "Ze statistiky za období únor - duben dokonce vyplynulo, že 6 řidičů překročilo rychlost v obci o více než 40 km/h. Hnali se tak rychlostí přesahující devadesátku," říká Pospíšil a dodává: "Naštěstí drtivá většina zachycených řidičů překročila rychlost o méně než 10 kilometrů.

Místní si dávají pozor

"Ze statistiky vyplývá i jedna zajímavá skutečnost. Většina řidičů, kteří překročili výrazněji rychlost není z Prostějova nebo Prostějovska. Místní o měření rychlosti vědí a dodržují předepsanou padesátku," uzavírá náměstek.

Prostějovské řidiče hlídají stacionární radary. Instalovány jsou v Brněnské, Dolní a Olomoucké ulici. Radar v Brněnské ulici.
Řidiči, nohu z plynu. V Prostějově byly spuštěny další radary

Radary přinášejí nezanedbatelnou částku do městské kasy v Prostějově. Při nejnižší pokutě ve výši 500 korun přiteče za výše uvedených 4155 přestupků do eráru přes dva miliony korun.

Stacionární stanice a radar měří řidičům v Prostějově rychlost na několika místech od září roku 2021.

Jak vysoké pokuty řidičům hrozí za překročení rychlosti:

- o méně než 10 km/h v obci nebo mimo ni pokuta na místě do 1 500 korun, ve správním řízení 2 000 – 5 000 korun,
- o 10 km/h a více v obci nebo mimo ni pokuta na místě 1 500 – 2 000 korun, ve správním řízení 2 000 – 5 000 korun a dva trestné body,
- o 20 km/h v obci (o 30 km/h mimo obec) a více pokuta 2 500 – 3 500 korun, ve správním řízení 4 000 – 10 000 korun, 4 trestné body,
- o 40 km/h v obci (o 50 km/h mimo obec) a více - pokutu příkazem na místě nelze udělit, ve správním řízení lze uložit sankci v rozmezí 7 000 – 25 000 korun, 6 trestných bodů a současně zákaz řízení v délce 6 – 18 měsíců.