„Zjistili jsme, že od té doby klesl počet přestupků o neuvěřitelných sedmdesát procent,“ uvedl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Zatímco od 5. do 10. května 2009 porušilo dopravní předpisy v Prostějově 2 655 řidičů, od 26. do 31. května jich bylo pouze 864.

Místostarosta Uchytil tvrdí, že z výsledků nemá žádnou radost.

„Vyplynulo z nich, že na řidiče neplatí prevence, ale pouze represe. Zabírá jen hrozba pokuty. Proto budeme s měřením pomocí stacionárních radarů pokračovat, dokud se lidé nenaučí jezdit ukázněně a nepřestanou svým bezohledným chováním ohrožovat bezpečnost chodců,“ zdůraznil Uchytil.

A kde v Prostějově jsou řidiči nejdivočejší?

„Nejrychleji jezdí Kojetínskou ulicí. Zatímco dříve tu za jediný měsíc překročilo rychlost přes tři tisíce řidičů, teď počet provinění klesl o devětašedesát procent,“ uvedl Uchytil. Podobná situace je v Brněnské ulici.

„Stacionární radar tu během května zaznamenal téměř dva tisíce přestupků.

Po začátku ostrého měření se ale množství deliktů snížilo o pětasedmdesát procent,“ konstatoval místostarosta.

Co na radary a značky, které podle zákona označují měřené úseky, říkají řidiči?

Někteří mluví o šikaně, jiní je vítají.

„Pozoroval jsem černý mercedes, který se řítil Vrahovickou ulicí šílenou rychlostí. Před radarem přibrzdil a za ním to zase rozjel. Značka jej upozornila, kde si má dávat pozor. Kdyby tam nebyla, lidé by se spíš naučili respektovat pravidla,“ nechal se slyšet třeba pětadvacetiletý Petr z Konice.

Za umístnění prvních dvaadvaceti značek označujících začátek a konec měření zaplatilo město sto čtyřicet tisíc korun.

„V ulicích pak byly nainstalovány ještě další značky, na vyúčtování však zatím čekáme. U tří radarů, kde dopravní značky zatím chybí, se monitorují pouze průjezdy na červenou. V tomto případě totiž zákon označení úseku měření nepožaduje,“ připomněla tisková mluvčí radnice Jana Gáborová.

Vůbec první stacionární radar nechala prostějovská radnice nainstalovat už v roce 2005 na křižovatce ulic Vápenice a Kostelecká.

„Během jeho provozu se tu podařilo snížit počet přestupků o šestadevadesát procent,“ podotkla mluvčí. Dalších deset zařízení se v ulicích města objevilo loni na podzim.