Těhotné ženy, které porodí v prostějovské nemocnici, nemohou darovat pupečníkovou krev. Gynekologicko-porodnické oddělení jim pouze umožňuje odběr pupečníkové krve za účelem uschování pro případnou léčbu jejich potomků. Transplantace této krve však může v budoucnu zachránit život nejen jejich dětem, když onemocní například leukémií nebo rakovinou. Prostějovské matky mají možnost uložit si krev za desítky tisíc u dvou soukromých firem.

Rodičky v Praze nebo v Brně mají výhodu. Pupečníkovou krev mohou darovat komukoli.

„Spolupracujeme se dvěma společnostmi. Uložení krve stojí u jedné z nich čtyřicet tisíc korun, druhá si účtuje dvacet tisíc,“ informovala vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení prostějovské nemocnice Věra Tisoňová. Jak dodala, krev je pak připravená pouze pro dítě, u jehož porodu byla odebrána, popřípadě pro jeho sourozence.

Darovat pupečníkovou krev jiným dětem mohou ženy po porodu ve třiadvaceti nemocnicích v republice, kde spolupracují s Českou bankou pupečníkové krve. S výjimkou jedné, brněnské, působí všechny v Čechách. Podle primáře prostějovského gynekologicko-porodnického oddělení Aleše Nevrly nemá prostějovská nemocnice šanci „na vstupenku do klubu“.

„Kvůli vysokým nákladům má zmíněná banka velmi omezené limity odběrů pupečníkové krve. Rádi bychom s ní spolupracovali, matky mají o dárcovství zájem, ale je to nemožné, protože banka se orientuje pouze na nemocnice ve velkých městech,“ řekl primář.

Nemá však úplně pravdu, s bankou pupečníkové krve spolupracují například nemocnice ve Strakonicích, Čáslavi, Kutné Hoře nebo Slaném. Ředitel prostějovské nemocnice Ivo Vlach přislíbil, že s bankou se budou lékaři snažit navázat kontakt. „Budeme usilovat o spolupráci,“ řekl.

V prostějovské nemocnici si za rok nechají za úplatu odebrat a uschovat pupečníkovou krev v průměru čtyři ženy. O dárcovství této vzácné tekutiny je zájem vyšší. „V květnu se mi narodil krásný a zdravý klučina. Ještě před porodem jsem se ptala, jak je to v prostějovské porodnici s dárcovstvím pupečníkové krve. Překvapilo mě, že není možné. Musela jsem se smířit s tím, že nepomůžu těm, kdo to potřebují,“ netajila se se svým názorem Lucie Poslušná z Mostkovic.