„Je výborný, sladký. Dali mi do něj rozinky, jablka a oříšky, přesně jak mám ráda. K tomu tady mají napečeno cukroví, když jsem si jej zde dávala minulý týden, chutnal úplně jinak, ale byl taky dobrý," říká osmačtyřicetiletá Věra Popelková z Prostějova, a není sama, komu u stánku Rotary klubu punč chutná.

„Zašli jsme sem s klukama po práci. Mrzne, u stolku nás tady ale hřeje plynový hořák, takže nám ani není zima, a ten punč fakt píše," pochvaloval si ve čtvrtek večer Pavel Oulehla z Vrahovic.

Že u stánku prostějovského Rotary klubu punč lidem chutná nejvíce, dokazuje i hlasování na internetových stránkách Prostějovského deníku, kde 32 ze 70 hlasujících dalo bod právě jemu.

Anketu najdete zde: Který vám nejvíc chutná? Na vánočních trzích se rozjela "punčománie"

Každý den punč vaří jedna rodina, takže na zákazníky vždy čeká originál.

„Dnes tady máte rozinky a oříšky, včera tady toho bylo víc, ale to nevadí, dejte mi do toho všechno, co tady máte," přeje si jeden ze zákazníků. close Svařákem nebo punčem můžete u stánku prostějovského Rotary clubu přispět na dobrou věc. Peníze z prodeje poputují do Domova seniorů v Soběsukách na polohovací lůžko nebo na děti s atopickým ekzémem. zoom_in

„No, my tady jsme každý den jiná rodina, takže včera jste tady měl punč od někoho jiného," usmíval se na pána člen Rotary klubu Pavel Jehlář.

„No, ale je, bych řekl, ještě lepší a sladší, než ten včerejší. Tak to mám rád," napil se chlapík alkoholického moku od manželů Jehlářových.

Díky punčům se dvě děti podívají do Izraele

Rotary klub se věnuje hlavně charitativní činnosti, a to již od roku 1935. Punče, z jejichž výtěžku z prodeje mají užitek lidé, kteří to nejvíce potřebují, Rotary klub letos na prostějovských vánočních trzích prodává podruhé.

„Loni jsme vybrali něco málo přes padesát tisíc korun. Letos by bylo ideální vybrat okolo sedmdesáti tisíc. Částka, kterou vybereme, by měla jít na dvě děti s atopickým ekzémem, které vyberou na kožním oddělení v Prostějově," řekl rotarián Ivo Pavlů s tím, že děti pobudou dva měsíce v Izraeli.

„Z výtěžku z prodeje našeho klubu půjdou peníze na letenky, ubytování, doprovod a podobně zajišťuje německý, rakouský a izraelský Rotary klub," přiblížil spolupráci jednotlivých Rotary klubů na této charitativní akci Pavel Jehlář.

Část peněz půjde i na speciální lůžko

Kromě toho, že peníze půjdou na děti s atopickým ekzémem, také pomohou stárnoucím lidem v Domově pro seniory v Soběsukách, kde jsou za pomoc Rotary klubu velmi rádi.

„Výtěžek půjde na nákup speciálního prodlouženého polohovatelného lůžka, které stojí přes třicet tisíc. Někdy zde máme vyššího klienta, takže toto lůžko nutně potřebujeme, takže jsme za pomoc Rotary klubu velmi rádi," děkuje Rotary klubu ředitelka Domova pro seniory Věra Palacká.

Na punč Rotary klubu si můžete zajít ještě do neděle. V sobotu začíná prodej v devět a končí v šest hodin večer. Naposledy si na punči Rotary klubu můžete pochutnat do nedělního poledne. „Maximálně bude otevřeno do jedné hodiny," vzkazují členové Rotary klubu.

Rotary klub je celosvětová organizace, jehož hlavní náplní je charitativní činnost. V Prostějově vznikl již v roce 1935. Rotary klub zrušili nacisté, Rotariáni jej obnovili v roce 1945. V roce 1948 ale činnost klubu opět ukončili komunisté. Po zákazu činnosti v létech totality byla jeho činnost obnovena v roce 1995. Chartu převzal jeho prezident 27.10.1995. Více informací o činnosti klubu naleznete na: http://www.rotary2240.org/prostejov/cs/