Organizace Člověk v tísni rozšířila na Prostějovsku nabídku svých služeb. Potřebným lidem tady pomáhá čtyřčlenný tým terénních sociálních pracovníků a asistentů. Zřejmě největším problém jsou teď mezi lidmi dluhy a exekuce. Rychlé půjčky – to je past pro mnoho z nich. Nedokáží totiž odhadnout, jaké nebezpečné překvapení je čeká, když včas nezaplatí třeba jedinou splátku. A firmy, které půjčují, trpělivě čekají a vědí, že k takové situaci dojde.

„Nedávno se na mne obrátil člověk, kterého zaskočila výše exekuce na plat. Vznikl mu dluh za stravování a ubytování syna během studia na učilišti. Jeho výše byla původně pět tisíc korun, ale kvůli exekuci se suma vyšplhala na sedmdesát tisíc korun,“ popsal případ terénní pracovník Viliam Hangurbadžo.

Nedávno město zrušilo dětské hřiště u výškového domu na Kostelecké ulici. Používaly ho osamělé matky s dětmi, které jsou zde ubytované. Důvodem byly stížnosti obyvatel, kteří upozorňovali na skutečnost, že na hřišti se scházejí například opilí lidé, kteří v lokalitě ani nebydlí.
„Oslovili jsme město, jestli by bylo možné vybudovat hřiště na jiném místě za domy, kde už by jeho provoz nikoho nerušil. Šlo by ho také oplotit, případně sehnat někoho místního, kdo by se o něj staral. Zavřením hřiště byly potrestané především děti,“ upozornila na další případ k řešení Iveta Czerná z organizace Člověk v tísni.

Speciálním problémem je pak nedostatek bytů pro lidi na okraji společnosti. Jedinou možností, jak mohou získat bydlení Romové, je v naprosté většině přidělení městského bytu. „Pomáháme těmto klientům sepsat žádost a jednat na úřadech,“ doplnila Czerná.

Člověk v tísni připravuje od nového školního roku rovněž doučování dětí ze sociálně slabých rodin. „Pomůžeme jim hlavně v matematice a v češtině tak, aby stačily tempu svých vrstevníků. Jejich úspěch ve škole totiž pro ně znamená i povzbuzení a naději, že se nakonec uplatní třeba v profesích kadeřnice nebo kuchařka, kterých často chtějí dosáhnout,“ popsala plány terénní pracovnice Lucie Pacinová.

Od 1. července se mění adresa kontaktního místa organizace Člověk v tísni. Její pracovníky mohou zájemci vyhledat v Kostelecké ulici č. 17 v Prostějově, a to vždy v pondělí a ve středu od 8 do 12 hodin. Kromě samotného Prostějova působí organizace v dalších obcích regionu, včetně mikroregionu Němčicko.

V Němčicích nad Hanou zastihnou lidé pracovníky společnosti v kanceláři Upre Roma, Palackého náměstí č. 3, v budově pošty.
V rámci Programů sociální integrace nabízejí lidé z organizace Člověk v tísni sociální právní a pracovní poradenství zdarma.