„Jinak to vyřešit nešlo, museli jsme respektovat dopravní situaci v obci. Nemohli jsme nechat část obce odříznutou,“ vysvětlil krajský mostmistr Lubomír Možíšek.

Most přes Brodecký potok ve směru na Stražisko bude zcela neprůjezdný.

„Alespoň pro pěší zbudujeme lávku, aby se dostali na druhou stranu,“ nastínil mostmistr.

Most přes Romži bude nahrazen pontonem.

„Bylo nutné průjezd zachovat kvůli hasičům, záchranářům a místním obyvatelům,“ řekl starosta Ptení Jiří Porteš. „Snažili jsme se situaci místním ulehčit co nejvíce. Z naší strany je to opravdu nadstandardní řešení,“ uvedl Možíšek.

Příjezdovou cestu tak mají všichni obyvatelé Ptenského Dvorku i chataři. Most směrem na Suchdol zůstane průjezdný, na jeho přestavbě se začne pracovat až další rok.

Posunutá zastávka

Kvůli uzavírce mostu starosta jedná o přesunutí autobusové zastávky.

„Posuneme ji o pár set metrů dál směrem k Přemyslovicím. Tím zajistíme, že do Ptenského Dvorku budou moci autobusy zajíždět,“ vysvětlil starosta.

Kvůli přesunu zastávky bude přes školní rok zřízena i speciální autobusová linka.

„Nechceme, aby děti chodily pěšky na novou zastávku. Je to poměrně daleko a po silnici. Proto bude vypraven speciální autobus, který pojede dvakrát denně. Odveze děti do školy a odpoledne zase zpátky,“ popsal starosta.

Provoz pily ve Ptení by uzavření mostů nemělo nijak omezit. „Jsme s nimi v kontaktu a řešíme to,“ řekl Porteš.

Hotovo ještě letos

Mosty by měly být dokončeny ještě letos.

„Pevně věříme, že to stihneme,“ ujistil mostmistr.

Starosta přestavbu mostů vítá.

„Na jednu stranu je to trochu komplikace, je doba dovolených, ve Ptenském Dvorku není obchod a o prázdninách nejezdí tolik vlaků, ale jsme opravdu rádi, že se na mostech pracuje,“ uvedl Porteš.

Je přesvědčený, že situaci zvládnou.

„Nakonec je dobře, že se na mostech pracuje v jednom termínu, alespoň to bude rychleji hotové,“ dodal starosta.

S mostními provizorii nebyli místní příliš spokojeni, v minulosti si stěžovali hlavně na hluk.

Podobný problém jako ve Ptenském Dvorku řešili před časem i v Laškově. Most mezi Laškovem a Kandií je kvůli špatnému stavu uzavřen od začátku června. Opravy potrvají až do poloviny prosince. Uzávěrou jsou nejvíce dotčené autobusy, které musí místo objíždět, některé zastávky jsou dokonce zrušeny bez náhrady.

Autor: Tomáš Kiss