Tři budoucí majitelé mají s městem Prostějovem v nejbližších dnech podepsat kupní smlouvu a za objekt, který v posledních letech jen chátral, zaplatit pět a půl milionu korun. Ve smlouvě nebudou mít kupci nijak vymezenou dobu, do kdy zchátralý zámek musí zrekonstruovat.

Představa nových vlastníků, že v něm vzniknou apartmány pro důchodce, kavárna, relaxační centrum nebo restaurace, tak může zůstat na dlouhou dobu jen na úrovni vize.

Zámek je podle památkářů i šéfa odboru správy majetku města Miroslava Grepla ve velmi špatném stavu a jeho oprava si vyžádá mnohamilionové investice. Budoucí majitelé ale zatím nemají konkrétní projekt rekonstrukce a teprve po podpisu smlouvy budou hledat investory.

Do smluv o prodeji majetku města se přitom podle Grepla klauzule s termínem dokončení rekonstrukce standardně dává. „V tomto případě ve smlouvě termín dokončení rekonstrukce ptenského zámku určen nebude,“ konstatoval prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil. Toho, že by zámek dál upadal, se však nebojí.

„Objekt chátral už několik let. Noví majitelé ho jistě nekupovali proto, aby jej nechali úplně zpustnout,“ poznamenal Uchytil.

Rekonstrukce se prodraží

„Oprava zámku bude finančně velmi náročná. Je v dezolátním stavu. Léta ho nikdo nechtěl koupit. Proto není možné majitele smluvně vázat určitým termínem dokončení rekonstrukce. Nelze ani určit, zda by měla být dokončena do tří, pěti nebo sedmi let,“ poznamenal Miroslav Grepl.

Peníze na opravy zámku, které by podle odhadů mohly přesáhnout až sto milionů korun, kupci zatím nemají. „Zámek jsme koupili, protože si zaslouží opravit. Finance na rekonstrukci budeme shánět přes investory. Všechno chce ale svůj čas. Kdy začneme s rekonstrukcí, není jasné,“ řekla Lenka Skácelová z Prostějova, jejíž rodina už na Prostějovsku koupila i jiné chátrající nemovitosti. Například hotel Zlechov u plumlovské přehrady.

Podle Tomáše Vítka z Národního památkového ústavu v Olomouci potřebuje zámek ve Ptení kompletní rekonstrukci. „Renesanční jádro je naprosto zchátralé a potřebuje generální rekonstrukci. Nová okna, dveře, omítky. Relativně nová je pouze střecha. Stavu zámku odpovídá to, že po celé devatenácté století sloužil hospodářským účelům,“ uvedl Vítek s tím, že jakýkoliv větší zásah musí majitelé konzultovat s památkáři.