Pokud vše dopadne podle dohody, částka se odečte z ceny nemovitosti, která zůstává stejná, to znamená pět a půl milionu korun.

„Poslední zkušenost nás poučila. Prodej zámku byl začátkem letošního října už na spadnutí, měli jsme všechno připravené a právně ošetřené. Proto nás dost zaskočil přístup posledních zájemců, kteří kupní cenu na poslední chvíli nezaplatili. Proto jsme se rozhodli pro kauci. Chceme tak eliminovat ty, kdo o zámek nemají opravdový zájem,“ řekl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Přesnou výši kauce vedení města zatím neurčilo. „Byl bych pro, aby to bylo deset procent z kupní ceny, tedy něco přes půl milionu korun,“ poznamenal další prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák.

Nový zájemce je podle informací Deníku z Olomouckého kraje. „Nemovitost i s přilehlými pozemky by chtěl koupit sám, jako fyzická osoba. Víc v tuto chvíli opravdu nemůžeme říct,“ poznamenal Uchytil.

Ptenský zámek i s vedlejšími pozemky, které představují zhruba osm a půl tisíce metrů čtverečních, se prostějovská radnice marně snažila prodat přes deset let. První zájemci, kteří jej chtěli zakoupit v rámci podílového vlastnictví, se objevili až začátkem letošního roku.

„Zámek už dlouhá léta chátrá. V poslední době je jeho stav katastrofální. Nového majitele, který by se pustil do rekonstrukce, bychom uvítali,“ konstatoval starosta Ptení Jiří Porteš.

Už teď je jasné, že do rekonstrukce objektu bude muset kupec investovat daleko vyšší částku, než za jakou ji koupí.