Chovatelé drůbeže a exotického ptactva z Prostějovska se obávají ptačí chřipky. Strach z nebezpečného viru i důsledků mimořádných opatření mají majitelé velkých farem i drobní chovatelé. Státní veterinární správa zakázala výstavy ptactva.

Nemilé zkušenosti s mimořádnými veterinárními opatřeními má například prostějovský chovatel okrasného a exotického ptactva Karel Sládek „Kvůli loňské, úplně zbytečné panice z ptačí chřipky a následným veterinárním opatřením jsem přišel o desítky tisíc korun. Jsem totiž nejen chovatel, ale i prodejce chovatelských potřeb. Většinu lidí ovládl strach a přestali kupovat budky pro ptáky a krmení pro ně,“ uvedl Sládek.
„Samozřejmě jezdím také na chovatelské burzy, které jsou kvůli ptačí chřipce ohrožené. Kvůli této hrozbě přestalo chovat exotické ptáky už několik lidí z mého okolí. Nevyrovnali se totiž s přísnými podmínkami veterinářů. Sám nevím, co mi současná situace přinese,“ poznamenal chovatel.

Obavy z nákazy ptačí chřipkou mají v regionu i někteří drobní chovatelé drůbeže. „Raději naši drůbež vůbec nevypouštím ven na dvorek. Chci mít jistotu, že se nenakazí,“ potvrdil například František Lenďák z Lešan. „Od té doby co se v médiích objevily informace o nakažení drůbeže, nemám skoro žádné tržby. Lidé z okolních vesnic se bojí a maso od soukromníků nechtějí moc kupovat. Na jednu stranu se jim nedivím, pokud se ale situace nezmění, způsobí mi to finanční ztráty,“ řekl živnostník z Kostelce na Hané, který si nepřál být jmenován.

Nařízení Státní veterinární správy dodržují rovněž v chovné stanici drůbeže v Přemyslovicích. „Situaci nechceme v žádném případě podcenit. Dodržujeme veškeré pokyny, které veterinární správa vydala a navíc jsme zavedli ještě některá interní opatření,“ konstatoval Jaroslav Kroupa ze společnosti Xaver gen, která farmu v Přemyslovicích provozuje.