Pálící slunce ani vyprahlá zem nesmí vadit psím policistům při výkonu služby. Dvacítka chlupatých strážců o tom tento týden přesvědčuje rozhodčí na krajských přeborech Správy severomoravského kraje.

„Jsou tady ti nejlepší psovodi a psi ze všech okresních ředitelství,“ potvrdil účast pořadatel Antonín Navrátil. Soutěží se ve dvou kategoriích. Zatímco osmička hlídkových psů musí prokázat své kvality hlavně při obranách, tucet chlupatých „pátračů„ zase předvádí stopařské umění. Všichni ale projdou sítem neobvyklých cviků, jako je zásah v uzavřené místnosti, či noční zadržení figuranta.

Pro úspěch v závodech je důležitá souhra mezi psem a pánem. Své ale hraje i momentální nálada čtyřnohého pomocníka. „Jsou jako lidi, prostě mají své dny. Někdy šlape jako hodinky, jindy ho to evidentně nebaví a pracuje vyloženě z povinnosti. To se pak odrazí na hodnocení,“ hladil hlavu mohutného ovčáka jeden ze psovodů. Své favority v podobě dvou zástupců má na přeborech i prostějovská policie. „Copak obrana, kousat by mohl celý den. Ale poslouchat se mu moc nechtělo,“ komentoval výkon ovčáka Magneta Jaroslav Navrátil.

Stopu, poslušnost i obranu zvládají čtyrnozí pomocníci rozhodně lépe, než jejich páni. „Půda je abnormálně tvrdá a v poli se teploty pohybují kolem 35 stupňů. Obrany se proto snažíme zařazovat na dobu, kdy slunce tolik nepálí,“ potvrdil Antonín Navrátil s tím, že své svěřence ale jinak příliš nešetří. Léto totiž znamená také nárůst kriminality a větší zápřah služebních psů. Vítězové kategorií pátracích a hlídkových psů se kvalifikují na zářijové mistrovství republiky.