„Naším záměrem je vyzkoušet betonové psí pisoáry z důvodu ochrany nově vysazených stromů na psí loučkách.

Psí pisoár je jednoduchý prvek s vysokou pevností a odolností proti působení vody a chemických látek," popsal novinku náměstek primátorky Jiří Pospíšil a zároveň dodal, že hlavním důvodem k pořízení psích pisoárů je ochrana nové výsadby zeleně v parcích.

„Vysazené jehličnany ve městě usychají. Nevím, zda je to právě z důvodu agresivní moči psů, nicméně našim cílem je za každou cenu ochránit novou výsadbu," shodovala se náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Označkuje jeden, přidají se další

Psí pisoár vypadá jako betonový sloupek s několika žlábky, kde se moč psů zachytává a pach přiláká ostatní psy.

„Zbytky cizího pachu přitahují jiné psy a ti svou močí přeznačkují tu stávající. Jakmile psí pisoár označkuje první pes, jeho účinnost je kolem devadesáti procent," vysvětlil princip fungování pisoáru František Tomeček ze společnosti Dog production, která patent přivedla na trh.

Pro začátek 4 kusy

Vedení města chce koupit celkem čtyři psí pisoáry v celkové hodnotě sedmadvacet tisíc korun.

„Jeden betonový pisoár bude stát šest tisíc a třicet osm korun s připočítáním dopravy a montáže. Pevně věříme, že se tato investice vrátí na zdravé zeleni," uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Počet pisoárů však zatím nemusí být konečný. Město uvažuje o nákupu dalších.

„Po vyhodnocení účinnosti tohoto opatření následně zvážíme umístění dalších psích pisoárů i v jiných lokalitách města," uzavřel Jiří Pospíšil