Pochybnosti se týkají hlasování ve Slatinkách, kde okrsková volební komise v první kole voleb do Senátu, které se uskutečnilo zároveň s komunálními volbami, zaměnila barvy úředních obálek pro hlasovací lístky.

„Zatím jsme obdrželi jeden návrh, který se týká obvodu č. 62 a problémů ve Slatinkách,“ sdělila Deníku mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Kdo stížnost podal, soud neuvedl.

„To nesdělujeme,“ odmítla mluvčí.

Chaláková v senátním obvodu zahrnujícím Prostějovsko a západní část Přerovska postoupila do druhého kola jen velmi těsně. Od Ireny Blažkové (ANO) měla odstup pouhých pěti hlasů.

Hnutí ANO nevylučovalo, že kvůli záměrné záměně obálek ve Slatinkách zváží podnět soudu.

„Rozhodli jsme, že žalobu nebudeme podávat,“ sdělil úterý Deníku krajský šéf hnutí ANO a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Podle informací Deníku podnět nepodali ani kritici z řad místních obyvatel.

„Celkově byl rozdíl mezi paní Chalánkovou a třetí kandidátkou pět hlasů, ale ve slatinickém volební okrsku dostala paní Chalánková v prvním kole 58 hlasů a paní Blažková 21,“ vysvětloval místostarosta obce Roman Luczka a lídr sdružení nezávislých kandidátů Pro Slatinky.

Voliči byli uvedeni v omyl

Zato na neplatnost výsledku a průběhu voleb komunálních podali místní hned dvě žaloby. Záměna obálek, o které hlasující voliče informovali členové komise předem ústně i písemně za plentou, se podle nich podepsala na vyšším počtu neplatných hlasů. Těch bylo 22.

„Voliči byli uvedeni v omyl. Není možné, když celá republika hlasuje, jak hlasuje, abychom my měli obálky naopak. Okrsková volební komise se vymlouvala na nedostatečný počet obálek. To není pravda. Obálek bylo dostatek. Obecní úřad nepochybil,“ argumentoval Luczka.

„Hovořil jsem s několika lidmi, kteří si nejsou jisti, do které obálky, jaké barvy, dávali lístek. Stane se. Ale tolik neplatných hlasů je už moc, “ kroutil hlavou.

Přehlédli bednu s obálkami

Blamáž vysvětlovala volební komise ve Slatinkách tím, že měla málo šedých obálek do komunálních voleb, a tak pro hlasování do místní samosprávy použila obálky žluté barvy určené pro volby do Senátu, kde očekávala nižší účast. Vše se stalo kvůli tomu, že komise přehlédla jednu bednu s obálkami – do komunálních voleb.

Krajský soud zatím o žalobách ze Slatinek nerozhodl. V pátek, kdy vypršel termín pro zpochybnění komunálních voleb, si vyžádal podklady, které jsou od úterního dopoledne na krajském správním soudu. Lhůta pro zpochybnění voleb do Senátu končí v pátek.

Na volby do zastupitelstvech měst a obcí přišlo z Olomouckého kraje celkem dvanáct žalob. O části je již rozhodnuto. V pondělí ostravský krajský soud čtyři návrhy zamítl a jeden odmítl.

Seznam návrhů týkajících se voleb do zastupitelstev obcí v Olomouckém kraji:
(Do úterní 12.hodiny)
Bohdíkov – zamítnuto
Šternberk – odmítnuto
Olomouc – zamítnuto
Nový Malín
Přerov 2x
Moravský Beroun 2x zamítnuto
Slatinky 2x
Dobromilice
Obědkovice