Na Hané už dopoledne nebylo po sněhu ani památky. Zato krátce po obědě se znovu rozchumelilo. Na silnicích v nížině se ale vločky rozpustily, a tak konkrétně v Prostějově poprašek do večera vydržel jen na trávnících a nepříliš frekventovaných chodnících.

„Silnice jsou naštěstí bez sněhu, nejsou ani namrzlé takže to neklouže," zhodnotil v úterý odpoledne řidič Jaroslav Kučera z Prostějova,

Loni měl na sněhu autonehodu.

„Bylo to v zatáčce nad plumlovskou přehradou, dostal jsem smyk a sjel jsem do pole, otočil jsem auto na střechu," popsal.

„Pamatuji si to, jako kdyby to bylo dnes. Byl to první den, kdy začalo víc sněžit. Přítelkyně pak měsíc marodila se zlomenou klíční kostí. Po téro zkušenosti jsem daleko víc opatrný," přiznal Jaroslav Kučera.

SOUVISEJÍCÍ - SITUACE NA OLOMOUCKU: První chumelenice a bourá se jako na běžícím páse. Havarovaly i tři autobusy

Jaká je předpověď

Podle meteorologů už máme pro tento týden hlavní sněžení za sebou. Do pátku by měly i nejvyšší denní teploty klesnout pod bod mrazu a setrvat tam po celý následující týden. Větší sněžení by mělo přijít v pondělí.

Teploty přes den by se měly držet stabilně asi dva stupně pod nulou, v noci pak klesat až k mínus sedmi.

Sůl nad zlato

Na zimu mívají jen prostějovské technické služby připraveno tři sta tun soli. Jedno posypání silnic v celém okrese spolkne dvě sta tun soli. To znamená přesně sto kubických metrů nepomleté kamenné soli. Pomletá sůl má však objem ještě o něco větší. Pro příští dny jí ale snad nebude tolik potřeba, tedy pokud se napní předpověď meteorologů.

Nesolí se cesty někdy zbytečně brzo? A jaké má sůl na silnicích účinky na přírodu? Čtěte ve středečním vydání Prostějovského deníku.


(pam)