Dosud nezáleželo na tom, zda kluk nebo holčička přijde na svět v jiném městě či dokonce v zahraničí. Stačilo, že jeho matka byla přihlášená k trvalému pobytu v Prostějově a že se jí dítě narodilo 1. ledna. To se však mění a na porody v jiných městech už radnice nebude brát zřetel.

„Abychom mohli mluvit o prvním narozeném dítěti, musí být nově splněny tři podmínky. Takové dítě se musí narodit 1. ledna na území města a jeho matka musí být v Prostějově přihlášená k trvalému pobytu,“ potvrdila mluvčí městského úřadu Jana Gáborová. Důvodem změny jsou podle ní administrativní záležitosti.

„Zjednoduší se tím celý proces poskytování peněžitého daru. Už nebude nutné čekat na zprávy, zda se v jiné porodnici nenarodil náš občánek,“ vysvětlila Gáborová a dodala, že než se takováto administrativa vyřeší, trvá to často déle než jeden měsíc.

První miminko získá od radnice dar ve výši tří tisíc korun. Letos odměnu dostali rodiče Tobiáše Hájka, který přišel v prostějovské porodnici na svět 1. ledna večer. (ham)