„Náš sbor aktuálně tvoří 97 členů, z nichž 22 členů jsou děti z kroužku Mladí hasiči a 21 členů tvoří zásahovou jednotku JSDH, která vyjíždí k dopravním nehodám a dalším krizovým situacím. Nejstarší člen, František Nejedlý letos oslaví třiaosmdesáté narozeniny. Nejmladším členkám, dvojčatům Lucii a Barboře H., je letos deset let,“ popisuje starosta SDH Protivanov, Alexandr Ptáčník.

Hasiči z Protivanova myslí na svou budoucnost a snaží se pomocí náborů rozšiřovat své řady o mladou generaci. Děti a mladiství tak působí v protivanovském kroužku Mladých hasičů, který je určen dětem ve věku od 6 do 15 let.

„Každoročně pořádáme nábor v místní škole. Navíc děti tady na dědině vidí, že jednotka hasičů často vyjíždí k zásahům. Kroužek má nastaven pravidelný trénink, který probíhá pod vedením zkušených a vyškolených vedoucích. Mladí hasiči se také aktivně účastní celostátní dvoukolové soutěže Plamen a samozřejmě také dalších soutěží nebo akcí sboru,“ dodává dále Ptáčník.

Sbor se snaží být aktivní nejen v soutěžích, ale také v pořádání akcí pro veřejnost. Současně ale kromě toho pořádá i každoroční sběr kovového odpadu.

„Akce, které naši hasiči pořádají, začínají tradičním Hasičským plesem následovaný masopustním průvodem. Dále pořádáme také Dětský den nebo Posezení u makrel – takzvaná makrelová odpoledne u hasičského domu, ale i předpouťové posezení. Vše vrcholí v době adventu, kdy pro celou obec zajišťujeme Mikulášskou nadílku a naše členky ve spolupráci s místním Senior Klubem pořádají vánoční jarmark,“ vyjmenovává dále starosta sboru.

Popadané stromy i dopravní nehody

V rámci SDH funguje také zásahová jednotka (dále jen JSDH – pozn. red.), jejíž video, které jednotka pořídila při výjezdu k popadaným stromům na silnici mezi Protivanovem a Žďárnou díky řádění vichřice Sabine, obletělo celou republiku.

„Naše zásahová jednotka vyjíždí každoročně k velkému množství dopravních nehod, bohužel i k těm smrtelným. Je to dáno i tím, že jednotky profesionálních hasičů z větších měst jako je Prostějov nebo Boskovice, mají území v okolí Protivanova mimo svůj desetiminutový dojezdový dosah, proto je naše zásahová jednotka zařazena v kategorii JPO II. a disponuje vyprošťovacím zařízením a nově i defibrilátorem,“ popisuje nelehkou situaci JSDH, Alexandr Ptáčník.

Šijí i roušky

V dnešní nelehké době a v boji proti koronaviru se SDH Protivanov také aktivně zapojil do šití a distribuce roušek.

„Naše členky šijí roušky, které následně rozváží do prostějovské nemocnice a do Domova pro seniory v Boskovicích,“ uzavřel starosta SDH Protivanov, Alexandr Ptáčník.

Příště se můžete těšit na rozhovor s velitelem JSDH Protivanov, Aloisem Kolářem, který detailně popíše práci u zásahové jednotky.