Příslušné resorty chtějí zjistit nejen jejich počet, ale také to, jaké jsou lehké děvy národnosti, kolik z nich provozuje své služby v klubech, kolik na ulici a kolik v soukromých bytech. Projekt má také ukázat, jestli se počet nevěstek v Česku zvyšuje či snižuje a co přispívá k redukci nabídky těchto služeb. Prostitutky ani majitelé privátů v Prostějově se k nápadu úředníků nestaví příliš vstřícně. Nechtějí na toto téma ani komunikovat.

„Ne, ne, ne, na to zapomeňte, proto máme privátek, abychom sem jen tak někoho nepouštěli a bavit se o tom, jak fungujeme, se s nikým nebudeme,“ říká jedna z prostějovských kněžek lásky.

Nejmenovaný transvestit, který se v branži pohybuje několik let, tvrdí rovněž, že nikomu žádné informace podávat nebude. Ve stejném duchu se pak vyjádřil také majitel jednoho z prostějovských non-stop „privátů“. „Ne, vylučuji, že bych se o takových věcech hodlal v budoucnu s někým bavit,“ prohlásil.

Jestli budou mít komisaři se sčítáním prodejných žen a mužů na Hané problémy, se teprve uvidí. Metodu, jakou na to ministerstvo míní použít, stát zveřejní až po ukončení výběrového zřízení na „sčitatele“. „V současnosti formou výzvy hledáme nějaký institut, občanské sdružení, někoho, kdo se plošného sčítání prostitutek v České republice ujme,“ říká vedoucí oddělení styků s veřejností na ministerstvu práce Jiří Sezemský.

A co říkají na záležitosti kolem prodejné lásky v Prostějově radní, policie a také pracovník centra pro boj s drogami? Prostějov je podle nich v oblasti nabídky erotických služeb velice vlažný. Problémy spojené s prostitucí jako je šíření pohlavních chorob, obchod s lidmi, ale i krádeže a zneužívání drog, žádná z oslovených institucí nezaznamenala.

„V Prostějově snad ani prostitutky vůbec nejsou. Možná jen v jednom malém domečku,“ reagoval s nadsázkou místostarosta Alois Mačák. Podle něj je ve městě minimální migrace, nezaměstnanost je na nízké úrovni a nevěstky tak na rozdíl od některých jiných měst nedělají zdejším radním vrásky.

To, že Prostějovu opravdu prostitutky nečiní problémy, potvrzuje i policistka Marcela Nadymáčková. „Dlouhodobě jsme nezaznamenali trestnou činnost přímo ani návazně spojenou s poskytováním erotických služeb,“ konstatovala za prostějovskou policii Nadymáčková.
Že by k prostituci některé ženy doháněla závislost na omamných látkách, vylučuje David Bezdomnikov z prostějovského K centra.

„Jsem si téměř na sto procent jistý, že mezi našimi klientkami není ani jedna, která by si prostitucí vydělávala na drogy,“ prohlásil jednoznačně terénní pracovník.