V Prostějově je charitativní a osvětová kampaň spojená s Jiřím Zhánělem, který od roku 2012 pod hlavičkou týmu ProstěMov vybírá finanční prostředky na osvětu a na nákup zdravotnického vybavení. „Zpočátku jsme vybrali několik tisíc a přesvědčili pár kamarádů, aby si nechali narůst knír,“ vzpomíná Jiří Zháněl a připomíná symbol kampaně, kterým je právě hustá ozdoba pod nosem.

„Možná právě slušivé kníry stojí za úspěchem, který náš tým má,“ doplňuje se smíchem Adrian Černý, druhý z organizátorů týmu. Pravdou je, že ProstěMov je jedním z nejúspěšnějších týmů v celorepublikovém měřítku. „V roce 2018 i 2019 jsme na kampaň přispěli částkou přes 100 000 korun,“ doplňuje hrdě Adrian Černý.

ProstěMov 2019.ProstěMov 2019.Zdroj: Se svolením Adriana Černého

ProstěParty pro každého

Pro muže s knírem a jejich podporovatele pořádají tito dva přátelé a nadšenci společenskou akci pod názvem ProstěParty.

„Jde nám o to, aby se lidé dozvěděli o nutnosti prevence. A to třeba i zábavnou formou,“ objasňuje smysl akce Jiří Zháněl. Nabízí se tak spojení s oblíbeným prostějovským Divadlem Point. V jehož prostorách na Husově náměstí se bude akce první listopadovou sobotu konat. „V souboru podporujeme Movember dlouhodobě a těšíme se, že konečně na domácí scéně představíme naše výstavní kníry“, směje se Vítězslav Lužný, zakládající člen divadla.

PŘIPOMEŇTE SI PROSTĚJOVSKÝ MOVEMBER V ROCE 2017:

Akce na podporu boje proti rakovině prostaty v Prostějově
Vytaste kníry! Nadšenci v Prostějově podpořili boj proti rakovině

Vedle elegánů z Divadla Point na akci vystoupí hudebník Marek Soldán, ukázku klasického holičství pro muže představí prostějovský barber shop Naisy Gentleman a workshop na prevenci mužských onkologických onemocnění povedou odborníci z týmu Loono. Kromě kulturního a osvětového programu bude připraveno kvalitní a bohaté občerstvení.

„Káva a sladkosti z kavárny CANALL coffee, jihoamerická vína z nabídky Open Wine, něco na zub z baru Coco Loco nebo delikatesy z MeGusto“, vypočítává Adrian Černý a pokračuje: „Chceme, aby si všichni společný večer užili a třeba i díky tomu si uvědomili, jak je důležité starat se o své zdraví a dbát na prevenci.“ Přípravě akce a kampaně se oba organizátoři věnují ve svém volném čase a shodují se na důležitosti podpory od rodiny i přátel.


Nahrává se anketa ...

Finanční prostředky na boj s rakovinou

Součástí každé charitativní akce je výběr finančních příspěvků. I v tomto směru je ProstěMov tým originální. Klíčenky, náramky, čepice, tašky, trenýrky. Na tom všem se od roku 2012 objevuje kníraté logo ProstěMov.

„Nechceme chodit s kasičkou a vybírat peníze,“ odhaluje strategii týmu Jiří Zháněl s tím, že design výrobků, jejichž prodejem získávají organizátoři příspěvky, si navrhují sami a výrobu pro ně zajišťují příbuzní, kamarádi nebo místní firmy.

ProstěMov 2019.ProstěMov 2019.Zdroj: Se svolením Adriana Černého

A kam putují finanční příspěvky, které se podaří získat?

„Všechny finanční dary a příspěvky na konci listopadu sečteme a hromadně odevzdáme platbou přes oficiální stránky českého Movemberu, které zaštiťuje nadační fond Muži proti rakovině,“ vysvětluje Jiří Zháněl. Finance jsou následně použity na zkvalitnění přístrojového vybavení onkologických pracovišť v celé České republice.

Když nádor prostaty roste a tlačí na močovou trubici, způsobí potíže s čůráním.
Močíte dobře? Odborníci vyjmenovali příznaky, kdy už jde mužům o život

„Na našich webových stránkách prostemov.cz a sociálních sítích průběžně informujeme o výši utržené částky a poskytujeme další informace o naší činnosti,“ uzavírá Jiří Zháněl.

Bez kníru to nepůjde

 Je vidět, že pánové z týmu ProstěMov mají vše vychytané a dotahují věci k dokonalosti. Nepřekvapí tedy, že akci moderuje mistr slova Aleš Procházka, ředitel prostějovské knihovny a také zakládající člen divadla Point, navíc držitel krásného kníru, nebo že je zajištěno malování knírů na obličej, pro návštěvníky, kteří nejsou od přírody obdaření hustým vousem.

„Bez kníru do sálu prostě nikoho nepustíme,“ směje se Adrian Černý. Vážněji už doporučuje zajistit si rezervaci na webových stránkách Divadla Point.

Autor: Adrian Černý/ProstěMov