Do Prostějova tak přijela čtyřicítka příslušníků 1. motorizovaného průzkumného praporu 124. motorizovaného regimentu armády Spojených států, takzvané texaské národní gardy. Společně s Čechy se pak přesunuli na Libavou.

Pro české vojáky je toto cvičení svým způsobem výjimečné.

„V novodobé historii našeho praporu je to vůbec poprvé, co se při výcviku setkáváme s Američany na našem území, zároveň je to jediné společné cvičení tento rok v celé republice,“ uvedla tisková mluvčí praporu, poručice Kateřina Ramil.

V čtvrtek předvedli vojáci novinářům ukázku transportu bojovým vrtulníkem.

„Cvičili společně po šestičlenných skupinách taktické nasedání a vysedání a zaujetí kruhové obrany. Tento prvek se používá při vysazování nebo naopak vyzvedávání jednotek v místě plnění bojového úkolu,“ vysvětlila Kateřina Ramil.

Před samotným nácvikem se vojáci seznamovali s technikou. Tady spíše Češi pod vedením poručíka Petra Urbánka ukazovali svým spolubojovníkům ruskou techniku, která není pro Američany zcela obvyklá.

Po skončení nácviku „aeromobilní činnosti“ pokračovali odpoledne vojáci v simulacích bojů v zastavěném území i volném terénu či nácviku signalizace.

V následujících dnech pak mají společné česko-americké skupiny rovněž nabitý program, zahrnující bojové drily, taktickou přípravu, patrolování, výběr pozorovacích stanovišť či činnost při kontaktu s nepřítelem.

České zbraně? Příjemné překvapení

Ve středu si vyzkoušeli hosté na střelnici české zbraně. Byla to nejen obligátní světoznámé pistole „pětasedmdesátky“ z České zbrojovky, ale také třeba samopal vzor 58, odstřelovací puška SVD Dragunov nebo moderní Falcon.

„Ze zbraní české armády jsem střílel poprvé v životě a jsem příjemně překvapen jejich přesností i snadnou ovladatelností,“ zhodnotil nadšeně svůj zážitek ze společné střelby na střelnici Daskabát kapitán Derek Ruschhaupt, velitel roty 1. motorizovaného průzkumného praporu 124. motorizovaného regimentu americké armády.

Během výcviku se vojáci obou jednotek nejen zdokonalují ve válečnickém umění, ale důležitá je pro ně i výměna zkušeností ze zahraničních operací.

Setkání příjemně okořenila také jedna mimořádná událost.

„Přímo na palubě vrtulníku čekalo na dva Američany povýšení. Oni si při těchto událostech velmi potrpí na slavnostní ceremoniály a tady si k tomu vybrali tuto zvláštní příležitost,“ řekla Kateřina Ramil.

Texaský prapor, jehož historie sahá až do roku 1929, působil v Iráku a jeho členové jako pozorovatelé mezinárodních sil v Egyptě. Za druhé světové války bojovali jeho vojáci v prvních speciálních operacích na bojišti Číny, Barmy a Indie. Stálou posádkou jsou Texasané ve městě Waco.