Podle vedení města jsou hodiny na nádraží nevhodné.

Cestující, kteří spěchají na vlak nebo autobus, budou moct kontrolovat čas pohledem na klasické sloupové hodiny.

„Myslím, že hodiny s bezpečnostním hlásičem, které by stály přímo u nádraží, by mnoha cestujícím utkvěly v paměti. Osobně je mi jedno, jaké hodiny na nádraží budou, hlavně když tam nějaké budou. Při cestě na vlak nebo autobus často nestíhám a ocením, když budu vědět, kolik minut do odjezdu ještě zbývá," míní Monika Plachá z Prostějova.

Návrh umístění hodin před nádražímV Prostějově fungují hodiny s bezpečnostním hlásičem u dvou dětských hřišť, a to na Neumannově náměstí a v Kolářových sadech.

„Jsem přesvědčená, že stejně jako dětem u hřiště by dobře posloužily i cestujícím na nádraží. Hodiny by byly čtyřhranné a ze všech stran prosvětlené, stříška by byla ve tvaru čtyřlístku a od sedmi do devatenácti hodin by houkaly jako vláček," nastínila podobu hodin šéfka občanského sdružení Jana Kostelníková.

„Říkám si, že i dospělí jsou jako děti. Takhle bychom měli v Prostějově už čtyři hodiny s bezpečnostním hlásičem," řekla Jana Kostelníková, které se podařilo získat na pořízení hodin dotace od kraje.

„Kraj mi přislíbil čtyřicet tisíc korun, případný finanční rozdíl bychom uhradili ze svého," dodala šéfka občanského sdružení.

Moc dětské

Podle vedení města však nejsou takové hodiny před vlakovým a na autobusovém nádraží nejlepším řešením.

„Z urbanistického hlediska to není vhodné. Hodiny s bezpečnostním hlásičem jsou u dětského hřiště fantastickou věcí a mají tam své opodstatnění. Ale hodiny, které sdružení navrhovalo k nádraží, mají moc dětský motiv. Na nádraží instalujeme klasické hodiny," vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková.

Z dvaatřiceti přítomných zastupitelů zvedlo ruku pro návrh dvanáct z nich, čtyři byli proti a zbytek se zdržel hlasování.

„Nechápu, proč nevyjádřili svůj názor. Je to výsměch naší práci a naší vizi," míní Jana Kostelníková.

Záměr instalovat před nádražím hodiny vzešel od požadavku cestujících. Dvoje hodiny, které vyjdou městskou kasu na 180 tisíc korun, by měly začít sloužit na přelomu roku.

SOUVISEJÍCÍ: Před prostějovským nádražím budou hodiny, hned dvoje